Книгата „Сънища“ на Виктор Меламед с илюстрации на художника Греди Асса е интересен литературен полет в света на културната дипломация. Представянето на книгата е сред първото от серията събития с фокус върху „пишещите дипломати“. Това се случва благодарение на Държавният културен институт и Дипломатическия институт към Министерството на външните работи.
"Желанието на всеки автор е да пресъздаде и нещо повече. Ако ние направим една точна картина на това, което казваме, това ще бъде репортаж, ще бъде журналистически материал. Когато говорим за литература, в литературата винаги има нещо, което ти се иска да е по-различно. Ти си го виждал по някакъв начин, усетил си го по особен със сърцето си начин и това искаш да предадеш", сподели Виктор Меламед пред БНР.
Черно-белите илюстрации са кодови названия за всичко, което се случва. После можеш да ги оцветиш, но трябва да имаш репери, каза художникът Греди Асса.
Какво откриха един за друг Виктор Меламед и Греди Асса от съвместната им работа?
"Винаги съм чувствал Греди (Греди Асса - бел. ред.) достатъчно близък. Изненадвал ме е много през годините, но тези илюстрации всъщност потвърдиха това, което винаги съм знаел - че е с невероятна визия, нестандартна визия към всичко, което се случва около нас. Тези илюстрации са онова недоизказано нещо, което би трябвало да продължи разказа по някакъв начин", каза Виктор Меламед.
"В тези разкази ти съзнаваш колко любопитно и как по различен ракурс той може да напише нещо, което ние даже няма да го забележим. Но за мен беше по-важно, че за тези повърхностни интриги, вълнения, пътеписи се крие една изключителна доза интелектуалност, която се забелязва, че тя е продукт на натрупвания", каза Греди Асса.
Този разказ е метафора за това, че човек не трябва да се отказва, допълни художникът.
"Всъщност не е важен успехът, важен е пътят, усилието, защото усилието всъщност е най-прекрасният успех. Това е като красотата - тя няма цел, усилието по същия начин - то няма цел. То има пътуване и точно в това пътуване ти срещаш различни мечти, надежди, ситуации, копнежи, блянове и затова се получава изкуството", изтъкна Греди Асса.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..