Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуален музей ще събере театралната история на Пловдив

Търсят се стари афиши, снимки, програми, документи, които пазят паметта за театъра

Сградата на Пловдивския драматичен театър
Снимка: БГНЕС

Да свържат нишките на 140-годишна театрална история – с тази мисия се захващат в Драматичен театър „Николай Масалитинов“ в Пловдив. Амбицията е следите на театралното дело на пловдивска сцена да бъдат събрани във виртуален музей.

„На първо място ще се опитаме за възстановим архива на театъра, с абсолютно всичко, което успеем да намерим като документален материал – снимки, афиши, статии, програмки, всичко, което е свързано с историята“, разказа пред „Хоризонт“ театроведът Катерина Георгиева.

Планира се създаването на специален сайт.

„Историята на нашия театър е много вълнуваща и интересна, но не се говори толкова за нея, тя остава винаги на заден план. Паметта е едно от нещата, които винаги забравяме, а пък сме стъпили върху тези следи. Аз съм изкушена като човек, който обича театъра и се занимава с театър от доста време в различни негови аспекти“, сподели Катерина Георгиева, която оприличава себе си на изследовател от типа на Индиана Джоунс. Да намираш следи от вълнуващо минало е вдъхновяващо, вярва тя.

Създаването на първата българска професионална трупа ни връща към далечната 1881 година. С какво могат да помогнат личните архиви на пловдивчани и техните предци?

„Абсолютно всичко, което е свързано с историята на този театър, което те биха могли да пазят – снимка на спектакъл, снимка на актьор, на лице, което е работило в театъра (не е задължително да е от художествения персонал), афиши. Може някой да има колекция от стари издания, статии във вестници. Ние ще сме много благодарни и щастливи да приемем всяка една следа“, уточни Катерина Георгиева.

Още за каузата паметта за театъра да бъде съхранена чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16