Представянето ще бъде съпътствано от прожекция на филма „Хляб“ - някогашен режисьорски дебют на Наум Шопов. Лентата е заснета по едноименния разказ от „Барутен буквар“, който излича за първи път през 1969 година.
Преди 5 години разказите от сборника бяха издадени на испански език.
„Барутен буквар“ е сред книгите, към които Радичков е имал слабост, защото е измежду онези, които са го измъчвали, докато пише, разказа внукът му и съименик Йордан Радичков в предаването „Хоризонт до обед“.
Търсенето на свобода, борбата за нея и надеждата, че ще бъде достигната по някакъв начин – това са темите, вълнували Радичков при писането на „Барутен буквар“.
„Хляб“ е един от най-интересните филми, които Радичков внук е открил по време на кинопанорама, посветена на творчеството на писателя преди две години.
Разказът „Хляб“ от „Барутен буквар“ съдържа доста възможности за експериментиране на екрана, смята внукът на твореца.
Младият режисьор Петър Вълчанов е един от водещите на събитието, посветено на Радичков.
„Първото ми впечатление, запознавайки се с всички разкази, е, че те ми дадоха много ярко, силно усещане за времето, без усещане за бутафория, допълнително украсяване. Силни художествени произведения, даващи жива представа за времето и за хората“, отбеляза Вълчанов пред „Хоризонт“.
„Това са едни човешки, драматични истории на малкия човек, който реагира в тези обстоятелства. Те по някакъв начин са универсални, могат да бъдат съотнесени във всяко едно време“, подчерта режисьорът.
Още за книгата и филма чуйте в звуковия файл.
Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..
2025 г. започна с прожекции на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев – приказният спектакъл, на който публиката в Лондон се е наслаждавала в театъра от 3-и декември до 16-и януари. Традиционно тогава се играе “Лешникотрошачката“, но този сезон продукцията почива и можеше да се гледа само на запис в киносезона, а по време на коледно-новогодишните..
Българското национално радио подписа меморандум за сътрудничество с швейцарската фондация "Геза Анда", която провежда престижния конкурс за пианисти в Цюрих на името на големия унгарски пианист , живял и творил в Швейцария. Конкурсът се провежда на всеки три години от 1979 г. насам. Негов създател е вдовицата на големия изпълнител –..
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..