Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасно ли е да се целуват икони по време на вирусни епидемии

Проф. Георги Каприев: Да не се целуват икони не е догматичен или каноничен грях

Отец Стоил Лазаров: Хигиената в храмовете е на високо ниво

Снимка: БГНЕС

Хората, които пристъпват с вяра в църквите, не трябва да се страхуват от заразяване с вируси. Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" отец Стоил Лазаров, който служи в Ракитово.

"Знаете, че в голяма част от храмовете иконите са със стъкла", посочи свещеникът и поясни, че голяма част от служителите в храмовете чистят иконите с розова вода или със спирт. 

"Хигиената навсякъде в храмовете е на високо ниво", смята отец Стоил Лазаров.


При извършването на ритуала свето причастие, свещениците не докосват лъжичката до устата на вярващите, уточни още той.

"Така че християните, които с вяра пристъпват към светото причастие, нека не се притесняват, а тези, които имат съмнение, е безсмислено да пристъпват в светата служба", допълни свещеникът.  

В текстове от Седми вселенски събор през 787 година е записано, че иконите трябва да бъдат почитани с целуване и почтително поклонение. Това поясни проф.  Георги Каприев, преподавател в СУ "Свети Климент Охридски". В гръцкия оригинал на текстовете не се споменава за целуване на иконите.   

"Само искам да обърна внимание, че върху един лош превод не могат да се градят догматични и канонични позиции", изтъкна проф. Каприев.


Според преподавателя въздържанието от целуване на икони не е догматичен или каноничен грях. 

Интервютата и анкетата чуйте в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14