Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков за COVID-19: Паниката е враг и за икономиката, и за здравеопазването

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тъй като в съвременния свят твърде много информация твърде бързо достига до адресата, винаги се създава паника, коментира по повод страховете на обществото във връзка с разпространението на новия коронавирус COVID-19 Аркади Шарков, здравен икономист от ЕКИП.

„Преди години беше птичият грип, преди това „свинският грип“, но тогава не беше навлязла толкова силно електронизацията на медиите, както и спекулата беше в съвсем други аспекти. Фейсбук нямаше такова влияние“.

Необходимо е и ние като граждани да бъдем дисциплинирани, отбеляза анализаторът и призова:

„Когато и ако ви се наложи да ви бъде наложена карантината,  то останете си у вас 2 седмици, подгответе се добре, за да не се създава допълнително стрес за самата система, дори и да нямате дадения вирус, дори и да няма подобно заболяване, хората трябва да следват това, което им се казва от страна на здравните власти, защото те са именно тези, на които трябва да се разчита в моменти като този“.

По казуса за издаването на болнични на хората, които трябва да останат под карантина, експертът коментира, че е добре да има приоритизиране на случаите:

„Когато става въпрос за издаване болничен за карантина би следвало да има приоритизация на кого и кога е нужно да влезе под карантина, като това най-вероятно, най-сигурно и най-логично би следвало да бъде, когато някой пристига от страна, отбелязана на картата, като регион, в който вече има епидемия от това заболяване“.

Приоритизацията е начин да се създаде буфер срещу рисковете да се изхарчи бюджета на НОИ и да възникнат проблеми за други граждани, на които им се налага поради други причини да използват болнични, обясни Шарков.

Влиянието на епидемията върху растежа е неминуемо, но за икономиката паниката от коронавируса е основният негативен фактор, посочи експертът. Той напомни, че част от дейностите, особено висококвалифицираните, биха могли да се извършват и дистанционно:

„Когато говорим за липса на хора от работа, следва знаем, че в 21-ви век немалка част от работа, с изключение на нискоквалифицирания труд, може да бъде извършвана и от къщи. И в този аспект има частично решение на проблема. Но макрообстановката е това, което е препъни камъчето - в следствие на коронавируса и вследствие на паниката около коронавируса".

За българската икономика отрицателно влияние би имала по-скоро макроикономическата ситуация, смята Шарков.

Аркади Шарков

Каква е заплахата за европейската икономика

Италия е пред рецесия, тя вече е почти в техническа рецесия. Това е отпреди да се разпространи коронавируса - Италия имаше съществени проблеми със своята икономика, ръстът и беше твърде нисък. В момента следствие и на спирането на част от търговията с Китай, и в следствие на лошото управление на Централната банка, тези проблеми започват да се задълбочават“.

„В Германия, като основният двигател на еврозоната, започва да се засяга икономиката. Очаква се в първото тримесечие да има забавяне и да се доближи ръстът до 0,1 процент, което е почти стагнация…Но Германия може да издържи такава стагнация, понеже е най-силна и най-мощна икономика в ЕС, за разлика от нас, за които стагнацията би действала абсолютно катастрофално….Така, че най-застрашени биха били икономиките, които към момента не осъществяват достатъчно висок ръст“.

Какви мерки могат да вземат европейските институции - Европейската комисия и Европейската централна банка, за противодействие на заплахата от рецесия?

Според анализатора възможностите на европейските институции да въздействат със средствата на паричната политика или икономическите стимули са ограничени:

„В такива моменти какво се прави? Това, което едната икономическа школа казва е, че би следвало да се влеят пари в икономиката, за да се създаде като кризисна мярка повече потребление, съответно и повече харчене. Проблемът е, че това се прави веднъж и се прави именно в такива кризисни моменти, а Европейската комисия прави това вече от години поради забавянето на икономическия цикъл. Другото, което може да направи Европейската централна банка, но няма как да го направи в момента, е да създаде още по-отрицателни лихви. Но вече няма накъде  - тоест не може да се подходи към проблема от ъгъла ЕЦБ. И логично това, което ще направи Комисията, е да започне да вкарва финансови инжекции. Това в ситуация като днешната би създало единствено инфлационни балони, които в по-късен етап, опитвайки ЕК постоянно да задържи ситуацията стабилна в еврозоната, да създаде криза с много по-продължителни и негативни ефекти“.

Затова криза и рецесия е възможен вариант, като следствие от паниката, свързана с коронавируса, смята анализаторът.

„Паниката е най-големият враг на всяка една система – от икономическата, до здравната“.

Заради паническото изкупуване на медицински маски и дезинфектанти може да се стигне до недостиг на такива консумативи в болниците в България, предупреди Шарков:

„Това са изключително панически действия от страна на гражданите, които могат да навредят реално на медицинската помощ в България, на която после самите граждани ще разчитат".

Хората трябва да подходят рационално, призова Шарков:

„Слушайте лекарите, слушайте официалните лица, които се изказват по темата за коронавируса, а не  разни постове с конспиративни теории в социалните медии, които целят единствено да създадат паники“.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в движението заради ремонти по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната.  Стотици изразиха..

публикувано на 23.07.25 в 08:04