Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експертът от Международната организация по миграция Милена Николова:

Можем да посрещнем 10 хиляди бежанци

Институциите са готови, а лагерите за мигранти - почти празни

| обновено на 02.03.20 в 11:55
Група мигранти в очакване да прекосят турско-гръцката граница. Одрин, 1 март 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

До 10 хиляди души, ако дойдат в България, няма да има никакъв проблем да бъдат приети, настанени, прегледани, да им бъдат посрещнати първоначалните нужди.“ Мнението е на Милена Николова, програмен асистент в представителството на Международната организация по миграция в България.

По-големият поток мигранти не е повод за тревога и не би трябвало да бъде – това е свободно движение на хора, на каквото имат право всички, подчерта Николова в предаването "Преди всички" на БНР.

"Към момента всички данни и снимки от местата на събитието показват, че към нашата граница няма никакъв натиск. С въпроса защо това е така, може да се спекулира много. Може да се търсят политически причини", допълни тя.

Според Николова целта на Ердоган не е да праща мигранти към България, а към Гърция. „Към този момент виждаме, че натискът е много сериозен там. На практика виждаме, че Гърция изнемогва. Тя няма как да се справи без помощ от Европа.“

Има ли страната ни готовност да приеме нова бежанска вълна?

Напълно готови сме към този момент, смята Милена Николова. „След случилото се през 2013-а и следващите две-три години България повиши капацитета си значително в тази област – както като места за настаняване, така и като възможности от държавните институции и организациите, които са на терен: международни или неправителствени. В момента възможностите да се приемат бежанци са много високи. Има пълна готовност.“

Приемателните центрове и лагерите, където се настаняват бежанци, в момента са запълнени на „почти нулев капацитет“, уточни експертът от Международната организация по миграция.

Относно опасенията от мигрантите като преносители на коронавируса, Милена Николова изтъкна, че вирусът "със същия успех може да бъде пренесен от български гражданин, който се връща от чужбина" и не бива двете теми да бъдат автоматично свързвани.

Тя потвърди готовността на властите и институциите, които посрещат мигрантите на първа линия, да преглеждат влизащите в страната превантивно.

Цялото интервю чуюте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж в кома и друг - тежко пострадал след катастрофа край София

Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя.  Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..

публикувано на 25.11.24 в 14:10
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00