Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според годишния доклад на Националното сдружение „Недвижими имоти“

Имотният пазар запазва динамиката си през 2019-а

По-малко сделки в Пловдив и Русе, по-голям интерес към санирано старо строителство

Снимка: БГНЕС

Темпът на растеж на цените на жилищните имоти се забавя в последната година и половина, но ръстовете остават. Това е един от изводите в годишния доклад на Националното сдружение „Недвижими имоти“ за състоянието на имотния пазар през 2019 година.

Расте броят на новопостроените жилищни кооперации, както и на въведените в експлоатация нови жилища. Намалява обаче броят на издадените разрешения за строеж, съобщи пред "Хоризонт" председателят на сдружението Добромир Ганев..

В Пловдив се наблюдава намаляване на броя на сключените сделки – те са с 6 на сто по-малко спрямо 2018 година. В Русе също са с 4% по-малко. Подобна е тенденцията във Враца, Добрич, Плевен, Разград, Силистра, Шумен – там спадът е между 9 и 12%. Габрово бележи значителен ръст от 10%.

Увеличава се времето за покупка на жилища, защото купувачите разполагат с голям избор, отчитат още експертите.

Ръстът в цените за София и големите градове е в рамките на 2-3%, което е очаквано, отбеляза Ганев.

Голяма част от младите купувачи от 25 до 40 години предпочитат новото строителство заради интегрирането на нови технологии, качествени материали и добър дизайн, посочи още Добромир Ганев.

Има интерес и към старото строителство. Много от хората го предпочитат заради разликата в квадратурите и наредбите, свързани с този вид имоти.

„Много малко купувачи се замислят, че новото строителство, придобивайки го на т.нар. етап БДС, тоест на замазки, на шпакловки имат за довършване минимум между 100 и 200 евро на квадратен метър довършителни работи, оборудване, обзавеждане. Така че много често сравнението между новото строителство като цени и старото строителство невинаги е коректно“, коментира Ганев.

При панелките търсенето е мотивирано от по-добрата цена. Вече се откроява разлика в търсенето на санирани и несанирани панелни сгради заради увеличените гаранции за експлоатация на санираните.  

Банките остават активни играчи на имотния пазар по линия на ипотечното кредитиране. При наемите не се очаква сериозен ръст, тъй като предлагането през последните години е засилено.

Още за тенденциите на имотния пазар слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Стармър избягва среща с лидера на Бангладеш заради опасения за имиджа на лейбъристите

Британският премиер Киър Стармър е отхвърлил искането за среща от лидера на Бангладеш по време на посещението му в Лондон, целящо да получи подкрепа за усилията за възстановяване на милиарди долари, откраднати от сваления режим на Шейх Хасина, съобщи „Файненшъл таймс“.     Временният лидер на Бангладеш Мухамад Юнус заяви пред “Файненшъл таймс“, че..

публикувано на 12.06.25 в 02:47

Правителствена програма в Кипър помага на потребителите да пазаруват изгодно

Потребителите в Кипър вече разполагат с „електронна кошница“, която ще им помага за изгодно пазаруване. От днес работи новата дигитална платформа, водеща инициатива в правителствената програма, която е достъпна като мобилно приложение и уебсайт.   Новата онлайн платформа „електронна кошница“ /„e-kalathi“/ е полезен инструмент за гражданите, която засилва..

публикувано на 12.06.25 в 02:21
Зажънване в село Търнава

В Ямболско започва прибирането на зърнената реколта

Започва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Традиционно зажънването на ечемика е в община Тунджа, която разполага с близо1 млн. декара обработваема земя.  Очакванията на от региона  са за по-ниски добиви в сравнение с миналата година, както при зърнените, така и при техническите култури. Като основни причини се..

публикувано на 12.06.25 в 02:11

Разполагат още полицаи в районите с безредици в Северна Ирландия

Значителен брой полицаи допълнително са разположени в райони на Северна Ирландия, засегнати от три дни на безредици, в резултат на които има ранени, арестувани, опожарени коли и сгради.   По време на насилията,които засегнаха най-тежко град Балимина, бяха ранени 32 полицаи и бяха арестувани шестима души. Безредиците започнаха в понеделник след мирен..

публикувано на 12.06.25 в 01:51
 Даниел Митов

Даниел Митов е отстранил директора на ОД на МВР - Варна

Вътрешният министър Даниел Митов е отстранил директора на Областната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов.  Това научи БНР от свои източници.  За утре е насочено и съвещание на Oбластната дирекция на вътрешните работи в морския град.  Действията на министъра са във връзка със смъртта на Явор Георгиев, който почина на 7 юни след задържането му от..

публикувано на 11.06.25 в 23:06

Представители на 9 държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и ЕС

Представители на девет държави от Югоизточна Европа подкрепиха стремежа на Украйна към членство в НАТО и Европейския съюз. "Нито Русия, нито която и да е друга държава, която не е от НАТО, има право на вето върху разширяването на Алианса," се казва в декларацията от Одеса, подписана според съобщение на украинското президентство и от българския..

публикувано на 11.06.25 в 22:15
Черногръд хомяк. Хомяците, представители на сем. Хомяковидни, често се наричат хамстери.

Зоолози освободиха в природата черногръди хомяци - рядък вид, срещан само на Балканите

Екип от Института по биоразнообразие към БАН и Българското дружество за защита на птиците освободи в дивата природа черногръди хомяци, размножени на закрито. Видът се среща само на Балканите, като е включен в Червената книга на България като "уязвим вид" и е защитен от Закона за биологичното разнообразие. Повече от две години интензивна работа..

публикувано на 11.06.25 в 22:08