Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маската като лично предпазно средство не нарушава закона

проверява с термомерър на Експерти проверяват на ГКПП Кулата-Промахон влизащите в страната пътници и водачи на леки автомобили от Италия
Снимка: БГНЕС

Носенето на маски срещу коронавируса стана нещо обичайно. Наскоро белгийски юристи обаче предупредиха, че това е незаконно по силата на законодателство, което забранява скриването на лицето. От 2017-та година България също има такова законодателство. Български юристи успокояват, че то предвижда изключения при случаите на закриване на лицето.

В Белгия санкциите за носенето на маска са до 137 евро или затвор от 1 до 7 дни. Законът в Белгия е от 2011-на и целеше да защити жените от носенето на бурки. Същият мотив в България беше изтъкнат при приемането на закона, предложен от ВМРО. Глобите варираха от 200 лева за първо нарушение до 2000 лева за всяко следващо. И все пак тогава депутатите записаха и изключения от правилото - ако лицето е закрито по здравословни причини, от характера на упражняваната професия, по време на спортни, културни, образователни или други подобни прояви, в молитвените домове. 

Адвокатът по медицинско право Калина Михайлова потвърди за "Хоризонт", че няма основания за глоби, ако носим маска на улицата. Аргументът е, че вече има издадени предупреждения и предписания от Световната здравна организация, от националните здравни и местни власти за справяне с коронавируса.

"Всички тези инструкции, дадени за справяне с епидемията на коронавируса, включват носенето на лични предпазни средства, сред тези лични предпазни средства са и маските. Тези инструкции попадат в изключенията на прилагане на този закон. По-простичко казано, абсолютно спазване на законодателството на България е да носите маска в епидемичен период", подчерта Калина Михайлова.

Александър Сиди от ВМРО - партията, по чиято инициатива преди 3 години беше приет законът, успокоява, че носенето на медицински маски няма как да бъде санкционирано в България.

"В случая единственото по-опасно в тази ситуация, е истерията, която се създава и то по-скоро медийно, от всички световни медии. Няма да има със сигурност напрежение по отношение на това полицията да спира хора с медицински маски. Тогава, когато трябва да бъде установена твоята самоличност, маската трябва да бъде свалена, това е задължително. В крайна сметка можете ли да си представите, че всички престъпници ще започнат да обикалят села, градове и паланки, да обират хората, да носят маски, да казват: вие не можете да ми кажете кой съм, защото нося маска. Така че носенето на маска в никакъв случай не спира възможността и задължението на органите на реда да проверяват самоличността на човека. Маската по никакъв начин не може да го спаси", коментира Александър Сиди.

Депутатът от БСП Кольо Милев също смята, че по темата с носенето на маски има създаване на напрежение. Психозата в обществото се дължи според него на липсата на образование в областта на личната защита и отбрана.

"Аз приветствам, че генерал Мутафчийски, началникът на Военномедицинска академия, е председател на този кризисен щаб, но при една по-голяма криза, която не дай си Боже да се случи, ние пак ще имаме нужда от създаване на нови структури и при всички положения военните трябва да бъдат, да са водещи в това отношение", коментира депутатът Кольо Милев. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48