Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младен Владимиров: Да направим сграда за децата или да адаптираме децата по сградата

Снимка: Ани Петрова

„Да се направи компромис и да бъде построена национална детска болница в една компрометирана сграда, това няма да свърши никаква работа... Ние не искаме нещо самоцелно. Това е цивилизационно решение, ние не измисляме топлата вода. Така се прави. Българските деца не са втора категория, за да бъдат набутани в подобна сграда… Да направим сграда за децата или да адаптираме децата по сградата“. Това каза пред БНР психологът Младен Владимиров.

Родители, лекари и представители на неправителствени организации организират довечера пореден протест през здравното министерство. Поводът е липсата на диалог и прозрачност при възлагането на строежа на Национална детска болница.

Владимиров подчерта:

Искаме да обединим всички клиники на едно място, но въпросът е дали това да стане механично – на едно място в едно пространство, или да имаме някаква стратегия“.

В предаването „Преди всички“ психологът подчерта, че детето не се лекува като възрастния:

„Детето не може да остане самостоятелно, до него трябва да е родителят му, защото това е половината лечение. То не може да посещава общи тоалетни. То трябва да се обучава, ако има дълъг престой в болницата. Детето се социализира и регулира емоционално и през детската игра и затова трябва да се помисли“.

Младен Владимиров поясни, че сегашната сграда не може да изпълнява основни функции:

„Ортопедия и травматология не са предвидени като отделения. Не присъства и детска психиатрия, няма и токсикология. Децата около 5-6 клас започват да експериментират с алкохол“.

Интервюто с Младен Владимиров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Апостолос Мангириадис: Единственият път на Скопие към ЕС минава през Атина

16 години след ветото в Букурещ върху присъединяването на Скопие към НАТО Гърция отново има същия проблем с вече Република Северна Македония - заради името й. И съвсем не е изключено епизодът с ветото да се повтори - този път за еврочленството. Причината е, че полагайки клетва, новата президентка Гордана Силяновска-Давкова нарече страната си не с..

публикувано на 25.05.24 в 11:40
Светлана Дичева

Светлана Дичева: Изкуственият интелект е приятел, но и бариера пред въображението

"24 май е празникът на мисълта, защото думите ни карат да мислим по-задълбочено, по-богато . Колкото повече думи имаме в речника си, толкова повече детайли от богатия и вечно развиващ се свят можем да възприемем. Това е един от най-хубавите празници!". Това каза Светлана Дичева, писател, преводач и журналист, водеща на предаванията "Графити по..

публикувано на 24.05.24 в 15:41

Десислава Алексиева: Панаирът на книгата е преживяване!

Панаирът на книгата е преживяване , заяви пред БНР Десислава Алексиева, председател на Асоциация "Българска книга".  Традиционният пролетен панаир на книгата се открива днес пред НДК, а заглавията, които ще се предлагат, са от 80 до 100 000. "Има много срещи с автори, илюстратори, с редактори и издатели. В шатрите пред НДК постоянно ще има..

публикувано на 24.05.24 в 10:14

Мариана Манушева: Повечето инциденти се случват поради недооценяване на обстоятелствата

"Има голямо значение как се действа, за да остане и този, който оказва първа помощ, в безопасност и да не нарани себе си.  Повечето от инцидентите се случват поради недооценяване на обстоятелствата. Хората винаги трябва да са нащрек в една такава ситуация и да се придържат към правилата за безопасност, за да не се получава така, че да има много..

публикувано на 23.05.24 в 11:49

При рестрикции в кредитирането може да има отлив и от банковия, и от имотния пазар

"Апетит към кредитиране, към задлъжняване има. Този "апетит" не е от вчера. Това е процес, който продължава години. Доста изразителен стана в момента, в който се случи високата инфлация – хората изпитаха притеснения какво се случва с техните спестявания, с тяхното обезценяване. Българинът е традиционалист - в подобна ситуация се насочва към..

публикувано на 23.05.24 в 08:27

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26