Как изглежда дългият път към равенството на половете, какво е направено и какво остава да бъде направено? Какви са отговорите на този въпрос на 8 жени и един мъж от специалния семинар в Европейския парламент, който се проведе в навечерието на Международния ден на жената 8-и март.
Въпреки коронавируса, който тази седмица блокира влизането на външни лица в сградата на Европейския парламент в Брюксел, репортер на БНР се срещна с осем жени и 1 мъж с една и съща кауза - овластяване и равнопоставеност на жените. Защо на 8 март?
"Осми март не е просто ден, в който празнуваме постигнатото досега, а е ден за борба. Ден, в който виждаме къде сме днес и в който поглеждаме към бъдещето, което искаме", каза Евелин Ренйе - председателка на Комисията за правата на жените и равните възможности в Европейския парламент.
Пътят към равенството включва много елементи - битката срещу разликата в заплащането на мъжете и жените, срещу разликата в пенсиите, осигуряването на отпуската за майчинство и респективно бащинство, равнопоставеността на жените там, където се взимат решения - правителства, комисии, институции.
Вера Йоурова - европейски комисар с ресор Ценности и прозрачност и заместник-председател на Европейската комисия:
"Щастлива съм, че в новия състав на Европейската комисия има повече жени, и че шефът за пръв път е жена....За първи път, едва когато станах на 55 години и при моя пореден мандат като европейски комисар, имам началник жена - председателката Улсула фон дер Лайен, и логично този състав на Комисията взима темата за равнопоставеността присърце. Каквато е каузата и за мен".
Освен радостта, като тази на еврокомисарката Вера Йоурова, дългият път към равенството включва и гнева:
"Рибите и добивът им имат своето място в Европейския съвет, където са представени държавите членки със своите премиери. Там има комисия за рибите и риболова, но не и за жените. Мен ме интересуват жените, защото са половината от човечеството, защото са майки, дъщери. Би трябвало жените да имат повече права от рибите", каза Ирен Толерет. Тя е част от Парламентарната комисия за правата на жените и равенството, както и на групата Renew Europe в ЕП. По професия е производителка на грозде и вино и член на комисията по земеделие, както и на комисията по правата на жените и равенството между половете.
Вера Йоурова също освен радост изрази и загриженост, след като ратификацията не успя в 6 държави членки на ЕС, а в България даже се стигна до решение на Конституциония съд. Реалистично ли е да се мисли, че ЕС като цяло може да ратифицира Истанбулската конвенция?
"Участвах в разгорещен дебат в София. Бях озадачена, че никой не ме подкрепи от страна на големите политически сили. Трябва по-добре да се обяснява какво всъщност означава конвенцията. Другата писта е Истанбулската конвенция да бъде включена в рамката на европейските компетенции, така както стана с достъпа до данни и други подобни неща", каза Йоурова и добави:
"Дълготрайните цели на Истанбулската конвенция, заради които аз я харесвам, са обществото да спре да мисли, че насилието над жени е нещо нормално, защото видиш ли те са си го търсили...или провокирали или защото така било според културните традиции. Културата, каквато и да е тя, не може да оправдава насилието. Тъй като, не успяхме да постигнем ратификация на Истанбулската конвенция в шест държави членки на Европейския съюз, ние започваме да обмисляме въвеждането на положенията от Истанбулската конвенция в европейското законодателство, тоест в законодателството на европейско ниво".
„Бях депутат във Финландия, когато ратифицирахме Истанбулската конвенция и сега, като я препрочитам още веднъж, виждам колко вдъхновяващ и важен е този текст“, сподели Сату Хаапанен. Тя е част от Европейския комитет на регионите и част от групата на Зелените в градската управа на финландския град Оулу.
"Наистина Конвенцията е много мощен инструмент", каза Сату Хаапанен и допълни, че в резултат на прилагането се откриват множество защитни домове за жени и деца, които са пострадали от насилие, и има много повече средства за неправителствените организации, които предлагат тази услуга и експертна психологическа подкрепа за жертвите.
Според Лусия Авилес от испанската Асоциация на жените съдии ключово в момента е в законодателството да се разшири разбирането за сексуална свобода и сексуално насилие, отвъд рамките на партньорството или семейството. Защото всеки нежелан сексуален контакт е изнасилване и посегателство срещу личността.
За шведската депутатка от албански произход Арба Кокалари, която е част от Комисията по права на жените и равенство на половете и докладчик в Европейския парламент по присъединяването към Истанбулската конвенция, темата за насилието над жени е основна.
"Да спрем насилието над жени в Европа е ключово, защото все още в Европа всяка трета жена е преживяла насилие защото е жена. Това е част от въпроса за спазването на човешките права. Европа трябва да гарантира тяхното спазване, щом изисква това от останалите държави".
За Арба Кокалари, която е част от Европейската народна партия, това е основна кауза.
Много остава да бъде свършено и за трудовите права на жените казва Хелена Дали, еврокомисар за равнопоставеността от декември 2019 г. Тя е била министър за социалния диалог и гражданските свободи в Малта. Сред множеството прогресивни законопроекти внесени от Дали е този, който дава права на трансджендър и интерсексуалните хора на католическия остров в Средиземно море. Тя има заслуги и за установяването на Международния ден на жените и момичетата в сферата на науката, който ООН вече отбелязва всяка година.
"Почасовата работа или т.нар. "парт тайм" работа е капан. Защото след пенсиониране води до увеличаване на пропастта в пенсиите на мъжете и жените".
И още една от каузите и битките на жените днес въпреки постигнатото досега. Битката срещу климатичните промени и въздействието на човека върху природата. Тази битка свързваме със звука на протеста "Петъци за бъдеще" по улиците не само на Брюксел, поведен от шведската ученичка Грета Тумберг.
Клауделис Силва е природозащитничка от Бразилия. Тя става активистка след жестокото убийство на нейния брат и снаха заради усилията им в борбата срещу обезлесяването на Амазонската екваториална гора.
"Това е и лична, и колективна битка. Защото климатичните промени засягат всички ни, и особено жените, децата и семействата в Амазонските екваториални води".
Какво е основното оръжие, което имат жените в Амазонската екваториална гора, за да я спасят?
"Основното оръжие е солидарността, обединението. Жените се обединяват по места, създават мрежа, комитети, много важна е и подкрепата от градските жени. Тайната е да се върви от малки към големи групи".
Клауделис Силва е известна с позицията си срещу незаконния дърводобив и производителите на въглища, работещи в района на Прая-Алта Пиранхейра в Амазония. Но само те ли са опонентите в нейната кауза. Кои и къде са враговете в тази толкова дълго продължаваща битка срещу климатичните промени?
"Опонентите ни са икономическите интереси, които експлоатират гората и я унищожават заради своята печалба. Затова и рискът, който поемат жените в тази битка, е сериозен".
Защо една бразилка се уповава на европейските институции и какво очаква от Европейския съюз е логичният въпрос:
"Най-доброто, което може да направи ЕС е да регулира икономическите интереси на мултинационалните компании, които печелят за сметка на Амазонските гори. Материалът и ресурсите се изнасят към Европа. ЕС е от големите потребители, и съответно платци, които допринасят за печалбата на тези големи компании. Тези неща са включени в търговските споразумения ЕС - Бразилия и ние трябва да сме по-запознати с тях и да има регулация", каза Клауделис Силва. Тя не се отказва от каузата само защото е била почетена от ЕП като финалист на наградата "Сахаров" през 2019-а.
За да се противопоставим, ни трябва икономическа сила, а не просто идеология, казва Бенедикт Ерлингсон, режисьорът на филма "Жена на война", който спечели наградата LUX на Европейския парламент и още 36 международни награди, включително на Седмицата на критиката в Кан. Филм, който показва борбата на една смела жена, обвинена в екотероризъм.
"Аз определям сам себе си като екофеминист. Същите тези сили, които потискат жените, експлоатират и изтощават планетата Земя. Тези сили имат различни имена. Едното от тях е "Патриархат", а другото - "Капитализъм", като свръхпроизводство на боклук".
И тогава си имаме работа с мъже. Мъжете могат да не са само с бради и пистолет в гащите, те могат да са същества, обгърнати в лукс и елегантно предвижващи се по Уолстрийт, допълва Ерлингсон.
Какво мисли исландският филмов режисьор Ерлингсон за движението "Me too", защото някои го намират за форма на изнудване:
"Движението "Me too" показва юмрук, а мъжете трябва да бъдат принудени да признаят очевидното и даже да бъдат поне малко изнудвани, за да отстъпят пространство. Разбира се този юмрук може да се използва и неправилно, и да вменява, вместо да доказва вина. Затова е важно да има коректни съдебни процеси. Всеки инструмент може да бъде използван по опасен начин, но това не го прави ненужен. Движението "Me too" е такъв инструмент".
Бенедикт Ерлингсон си спомни, че неотдавна бил провокиран от журналистка по същия въпрос и тя въпреки външните черти на нежния пол заела мачистки позиции. Той застанал на феминистката страна и я провокирал:
"Това, което ние мъжете в Скандинавия открихме, е че ако дадем повече власт на жените, ако ги подкрепим и ги направим по-силни икономически, ще получим по-добър секс. По времето на матриархата на мъжете им е било по-добре. Били са далеч по-спокойни, получавали са повече отколкото в условията на патриархат", каза режисьорът Ерлингсон с усмивка и уточни, че отвъд провокацията, това изречение е и самоирония, защото мъжете само се залъгват, че трябва те да подарят повече власт на жените. Истината е друга. Жените сами си я вземат, защото все повече знаят и научават как.
Репортажа на Ирина Недева в "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Ирина Недева
Турският външен министър Хакан Фидан ще посети утре и вдругиден признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКРТ), за да обсъди усилията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за възобновяване на преговорите, целящи да решат кипърския проблем през идните месеци, съобщи "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА. Според дипломатически..
Регионалната екологична инспекция във Велико Търново спря реализацията на частна фотоволтаична централа върху повече от 500 декара в павликенското село Вишовград. Срещу инвестиционното намерение има сериозен отпор на местните хора. Екологичната инспекция прекрати процедурата за изменение на общия устройствен план на Павликени, с което се..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с конкретни срокове за ВСС. И веднага Борисов прекратява преговорите. Това каза пред БНР адвокат Велислав Величков, председател на гражданското сдружение "Правосъдие за всеки". Днес той..
Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..
Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки . Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи". По думите му..
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..
Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
Темпото на преговорите е съобразено със сакралната дата 16-и януари , когато ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор, което дава спокойствие..