Две допълнителни прожекции на документалния филм „Светецът Светкавица“, посветен на живота и чудесата на Свети Ефрем Нови, има днес в Дома на киното в столицата.
Автор и режисьор на лентата, въздействаща със своя силен духовен заряд, е телевизионният журналист Ангел Бончев, който от години популяризира неизвестни и необикновени светии в България.
Филмът, посветен на ангелския живот на свети великомъченик и чудотворец Ефрем Нови въздейства не само върху ревностните християни, но докосва чувствата и на хората, потънали в безбожие и маловерие.
Предишна прожекция завърши на „Светецът Светкавица“ завърши с насълзени от възхищение очи и бурни аплодисменти за автора на лентата, събрал историите на хората, получили изцеление. Зрителите напускат киносалона дълбоко развълнувани от житието на чудотвореца.
Журналистът Ангел Бончев започва работата по филма преди шест години, още в момента, в който стъпва в манастира „Благовещение на пресвета Богородица“ в гръцкия град Неа Макри, където почиват мощите на свети Ефрем.
Част от възловите моменти във филма се озвучават от актрисата Емилия Радева, която се превъплъщава в образа на майка Макария, игуменка на манастира, обитаван от светеца през XIX и XV век. След като открива мощите му, той започва да се явява пред нея наяве и в съня ѝ.
Във филма говорят двама гръцки митрополити, както и лекуващият лекар на майка Макария, която за първи път разказва за три факта, случили се след смъртта на старицата през 1999 година, за които медицината не може да даде научни обяснения.
В наши дни светецът се разкрива и помага дори на хора, които не са знаели за него. Според Ангел Бончев Свети Ефрем, наричан от гръцкия народ Светецът Светкавица, сам избира пред кого да се яви:
През месеца са планирани прожекции и в други градове: На 24 март в Шумен в Народното читалище „Добри Войников“ и 25 март във Варна - Фестивален комплекс.
Ангел Бончев е автор и на други документални филми. Сред тях са заглавията Светият град Асеновград, както и Светителят хирург, посветен на свети Лука Кримски. Има издадени няколко книги за деца и възрастни на православна тематика.
Повече чуйте в звуковия файл.
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..