Искат ли българите, които завършват образованието си в чужбина, да се завръщат в родината си? Какво правят по въпроса българските власти, за да привлекат обратно родните таланти? Нашият кореспондент в Лондон Веселин Паунов потърси отговорите на тези въпроси, посещавайки кариерен форум в британската столица, на който българските студенти и млади професионалисти, освен че имаха възможност да получат последна информация за някои от предимствата на реализацията им в България, също така успяха да осъществят и пряк контакт с фирми-работодатели.
Българското Министерство на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта са в основата на инициативата да се организират форуми в чужбина за мотивиране и привличане на български граждани, които учат и живеят извън България. При откриването на форума българският посланик Марин Райков благодари както на присъстващите млади хора, така и на дошлите български фирми на фона на два съществени проблема – Брекзит и Ковид-19. Подчертавайки, че при избора не става дума за гол патриотизъм, а за икономически процеси, посланик Райков заяви:
„Икономическите тенденции и в ЕС, и в световен план, за добро или за лошо, говорят, че центърът на икономическия ръст се премества от Запад на Изток. Тенденцията вероятно ще се засилва и България, която се намира на прага на Европа към Изтока, е призвана, поради комуникационни и много други по-съществени причини, да бъде страна с една много голяма отвореност към външния свят.
Новите технологии позволяват човек да може да работи и то ефикасно и от България. Мисля, че тези от вас, които направят този избор, няма да сбъркат. Самият аз съм имал възможност да се убедя в това поради семейни причини. Моите деца, както и децата на мнозина тук, са завършили извън страната и са се завърнали, като не съжаляват за това.“
Данните на Министерството на труда и Агенцията по заетостта показват, че вече се наблюдава тенденция на все повече завръщащи се в родината българи, сред които и много млади хора. Милена Георгиева – заместник изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, коментира:
„Това, което е хубаво е, че действително възможностите в България са много по-добри. Вече има възможност да се получават доста разнообразни оферти за работа, да се реализират младите хора на пазара на труда в България. И факт е, че в България е много по-евтино, отколкото в един град като Лондон, а това натежава при вземане на решение. Както каза и посланикът, действително трябва да се направи информиран избор и нещата, които се предлагат в момента в България са доста и са интересни. Заслужава си да се проверят, заслужава си да се проучат. Действително даваме възможности, включително с програмите и мерките, които предлагаме за подпомагане на млади хора, които търсят реализация в България.
На базата на вашия личен опит и наблюдения, какво смятате, че възпира най-много младите хора да се връщат в страната?
„Честно казано, предполагам, че това е най-вече липсата на информация и несигурността. Когато те са решили да напуснат България и да търсят своята реализация в чужбина или своето образование, те са били мотивирани по някакъв начин и са оставили една обстановка - особено тези, които заминават за по-дълго време.
В България нещата се променят много динамично. Аз мога да ви кажа лично от моя опит, че това, което беше през 2016 година като тенденция на пазара на труда, ангажиментите, които ние имахме като изпълнителна агенция по отношение на нашите клиенти, търсещи работа, към безработните, картината вече е коренно променена.
Има изключително нисък процент на безработица. Съответно профилът на лицата, които си търсят работа, е съвсем различен. Нашите клиенти са съвсем различни. Така че наистина динамични процеси се случват в България и пазарът на труда е изключително конкурентоспособен.
Самият факт, че на този форум, въпреки ситуацията в здравословен аспект, толкова фирми са дошли, за да установят личен контакт, показва, че наистина има голямо търсене. И това търсене е интензивно, а възможностите, които ние се опитваме да предлагаме с организирането именно на такива форуми и трудови борси, целят именно това - работодателите да могат да стигнат по-лесно до по-широк кръг хора.
И именно тази информация, която липсва, особено за хората, които живеят, или не са живели по-скоро последните една две години в България, им дава възможност да се запознаят с промените, които се случват“, посочи Милена Георгиева.
Да се спрем на нещата, с които България най-вече може да привлече обратно младите хора:
„Най-вече със сигурност, спокойствие, сравнително ниски данъци и с евтин живот. Сравнително евтин живот, особено ако се сравняват всекидневните разходи и консумативи, наеми, закупуване на жилище... Това е нещо, което може да привлече. Още повече, че възможностите, които се предоставят днес в България за професионална реализация, за допълнителни обучения също, не са малки. Има доста програми“.
Смятат ли българските студенти да се завърнат в България?
Какво мислят младежите, които учат в Лондон? Деница и Кристиян, които са студенти по „Мениджмънт“ в британската столица, споделят:
Деница: „В момента аз съм финална година и смятам да продължа образованието си тук. Но не мога да кажа със сигурност дали ще остана тук, дали ще отида в някоя друга страна или ще се върна в България.
Всичко зависи от предлаганите ми възможности. Миналото лято работих в България като стажант и останах с много добри впечатления за развитието на българския бизнес.
Работих в една много приятна среда от млади хора, които са завършили в чужбина и са се върнали, така че виждам, че това нещо наистина се случва в момента.“
Кристиян: Дори да съм само втора година бакалавър, смятам все пак да си продължа магистратурата някъде в чужбина, но като цяло идеята ми за бъдещето ми е, ако излезе възможност през следващите години, да се прибера в България, за да се опитам да работя там по квалификацията ми. За съжаление, ако не се получи, сигурно ще се наложи да се прехвърля някъде в чужбина, но силно се надявам, че ще ми се отвори добра възможност да продължа да работя по специалността си в България.
Защо все пак Деница и Кристиян са решили да дойдат във Великобритания, а не да получат образованието си в България?
Деница: „Аз лично, когато бях в гимназията, много държах да остана в България, но просто не успях да открия подходящ курс, който да ми даде образование, защото просто подборът на хора не е голям. Имаше много свободни места и можеха да влязат хора както с много ниски оценки, така и с много високи оценки, а това са хора от различни нива.“
Кристиян: „Аз също, завършвайки гимназия, имах идея да остана в България, но поради факта, че специалността „Маркетинг“ се предлага само в платения университет в Благоевград, някак си натежа за това, че трябва да отида в чужбина, както и поради факта, че чуждестранната диплома отваря повече възможности и е по-всестранно приета. Тежко ми е на сърцето, че нямаме толкова добра образователна систева откъм университети и че в много от университетите в България е занижено качеството и нивото на преподаване и изпитване, но се надявам, че постепенно нещата ще се оправят и все по-малко българи ще се налага да излизат в чужбина, за да гонят образование.“
Иначе българските власти продължават с поредица от кариерни форуми, като следващите са на 25 април в Кьолн, на 15 май в Мюнхен и на 17 октомври във Виена.
Гражданското движение БОЕЦ провежда протест пред Министерството на вътрешните работи с искане на оставката на вътрешния министър Даниел Митов. Стигна се до напрежение при опит за влизане в сградата от страна на протестиращите. Председателят на сдружението Георги Георгиев каза, че е бил тук в 16.00 часа, когато се е опитал в работно време да..
Камион се е запалил близо до София, в района на 16-ия километър на автомагистрала "Хемус", в посока Варна, съобщиха от пресцентъра на МВР. Текат действия по доизгасяването и обезопасяването на превозното средство. На място има екипи на полицията, които регулират движението. Към момента няма данни за пострадали хора.
Дърво падна върху бус на бул. "Цариградско шосе" в района на двореца "Врана", в посока София. При инцидента няма пострадали, но са нанесени щети по превозното средство. Той е бил собственост на Главна дирекция "Охрана" и в него са пътували трима задържани, които са прехвърлени в друга кола. Друго дърво падна в същия район и върху кола..
Жители на столичния квартал "Княжево" затвориха движението по бул. "Цар Борис Трети" на кръстовището с улица "Владайско въстание" заради системното нарушение на закона за движение по пътищата в този участък. За пети пореден път княжевци настояват институциите да си свършат работата, за да няма жертви на пътно-транспортни произшествия...
Представители на близо 30 страни от Европа и Близкия изток обсъдиха в София мерки за координиране на борбата с незаконната миграция и тероризма. Домакини на срещата на високо равнище "Процес Акаба" у нас бяха кралят на Йордания Абдула Втори и българският президент Румен Радев. "Голямото предизвикателство - не само пред Балканите и..
Израел обяви днес началото на нова сухопътна офанзива в град Газа. Според спасителните екипи в анклава от сутринта при военните операции са загинали най-малко 30 души. А при израелски удар по южноливанския град Сидон беше убит командир на "Хамас" заедно със сина му, който също е бил член на въоръженото крило на бойната групировка. След..
Канада и европейските съюзници на САЩ изразиха притеснения от затягането на войната в Украйна на фона на посещението във Вашингтон тази седмица на Кирил Дмитриев - специален пратеник на руския президент. По думите на Дмитриев, сред темите, обсъдени с представители на администрацията на президента Тръмп, са били възможностите за сътрудничество..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...