Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жени творци на фокус в изложбата „Всичко (ни) е наред“

Организаторите провокират женската гледна точка към изкуството

Венета Андрова, Гергана Куцева, Стефка Цанева
Снимка: Ани Петрова

Българският фонд за жените поставя жените творци на фокус в изложбата „Всичко (ни) е наред“. Тя представя девет художествени проекта, подкрепени от Фонда за артистични проекти на жени. Творбите ще бъдат изложени в три галерии в София от 11 март до 3 април 2020 година. Произведенията могат да бъдат разгледани в Института за съвременно изкуство – София, в галерия "Credo Bonum" и в галерия "Doza".

Хуманоидният робот Ай-Да е създаден като художничка през 2019 година в Англия.

"Моят филм се базира на тази история, като аз самата се инсценирам като жена робот, художничка и се казвам Ай-Ва. Вярно е, че роботиката, изкуственият интелект е свързан предимно с доминираното мъжко присъствие в тази сфера, но от страната на създателите. Изкуственият интелект често бива кодиран в женски род и има обслужваща функция", каза в предаването "Хоризонт до обед" Венета Андрова, художничка, която работи в Берлин.

Подборът на творбите за участие в изложбата не е бил лесен. В конкурса са били представени над 107 творби. 

"Направихме едно изследване, което потвърди, че едва 9% са произведенията на жените в нашия национален музей, т.е. историческата памет и историята на изкуството се пише отново преимуществено от мъже", поясни Гергана Куцева от Българския фонд на жените. Достъпът до творчество на жените е ограничен и те ежедневно трябва да се борят за него, смята тя. 

В изложбата са представени творбите на Албена Баева, Алла Георгиева, Боряна Росса, Венета Андрова, Невена Екимова, Дарина Коконова, Николина Недялкова и Даниела Такева, Павлина Сърбова, Полина Стоянова и Марион Дърова.

Заглавието на изложбата е ирония, подчерта кураторът на изложбата Стефка Цанева. 

"Тази тема, концепция на целия конкурс и на изложбата, беше така формулирана и с цел да постави въпроса за мястото на феминизма в България, имаме ли нужда от него, защото дори и много жени в България така яростно се заявяват против феминизма, че нямаме нужда от него. Оставихме темата отворена. Всяка жена, всяка участничка в конкурса да може да интерпретира сама тази тема, да потвърди - да, всичко ни е наред или да сложи накрая една въпросителна", изтъкна Стефка Цанева. 

Още информация за изложбата ще научите от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00