Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Ердоган успешно лавира между парите и войната


Ердоган винаги успява да отклонява вниманието от вътрешнополитически теми към външнополитически. За момента той много успешно лавира между парите и войната. Мисля, че засега все още е в по-силна позиция, когато преговаря с европейските лидери, защото той буквално ги изнудва

Това каза за БНР Доцент Пламен Ралчев от Университета за национално и световно стопанство. Според него промяна на споразумението за бежанците така, че парите от ЕС да отиват директно в турската хазна, а не по сметките на първозащитни хуманитарни организации „би било глътка въздух за турската икономика, която все още е в тежко състояние“ и може да бъде ключов елемент в новата сделка с ЕС. Повишаващият се брой на бежанците, който наближава 3 милиона души в Турция, допълнително създава тежест за турското общество и държава. Затова:

„За Ердоган е важно да представи добре своите позиции пред собствените си граждани като доказва някакъв напредък или някакво добро приемане от страна на европейски лидери, на Русия и въобще успехите във външнополитически план да му носят някакви вътрешнополитически дивиденти“

Ердоган ще настоява и за безвизов режим за турските граждани, което ще е „своеобразен отдушник за Турция“, който ще позволи на част от недоволните от управлението му да потърсят път към Европа, свързвайки се с роднини в Германия, Холандия и др.

Условията за отваряне на преговорни глави с ЕС „не са много реални към настоящия момент“, но Ердоган „ще продължи да натиска по за тези теми, защото това са част от перспективите за Турция, които тя не иска да си затваря“.

Ролята на България като посредник между ЕС и Турция

„България е гласът на разума, но и гласът на страха, защото ние сме най-уязвими, най-пряко засегнати ще бъдем и, за момента, сме в една необяснимо добра позиция, която се дължи основно на лични договорки между нашия министър-председател и турския президент.  Може би, за наш късмет, гневът на Ердоган е повече насочен към Гърция. Разбира се там има друга история на отношенията, други спорове в Егейско море, в Източното Средиземноморие, спорове за териториални води. За момента смятам, че натискът е по-скоро към Гърция, но ние нямаме гаранции това докога ще продължи дали тези двустранни договорки между Борисов и Ердоган ще продължат дълго“

Сигналът от Брюксел към Анкара

„Реакцията на Фронтекс доста закъсня. Беше ясно още в първите часове на кризата по гръцко-турската граница, че тази демонстрация ще продължи дълго време и Фронтекс би трябвало да реагира и да се организира много по-бързо с една такава подкрепа за Гърция. Мисля, че това изявление от страна на Frontex малко закъсня“.

Събитията по турската граница не трябва да са основание да ескалира бежанската ситуация в Гърция, а трябва да се търси вариант за изтегляне на бежанци от лагерите в други части на Турция, убеден е Ралчев:

„Да не се дава сигнал на Ердоган: „ Нека да се придвижват бежанците насам, ние ще ги приемаме. Трябва да селективно, ако трябва ЕС да организира някакви центрове, мисии и т.н., които да регистрират тези бежанци и да урежда от техния статут по прием в ЕС. Но това е много деликатна ситуация. Трябваше ЕС още 2015 -2016 година да го направи…“.

Какво може да направи Европа в Сирия

„Европа за момента е в много много слаба позиция и като че ли няма кой знае какви печеливши ходове. След се разговорите между Ердоган и Путин в Москва те очевидно постигнаха някаква договорка. Ще видим колко трайна ще бъде тя. Изглежда, че Сирия ще бъде поделена между сфери на влияние на Русия и на Турция. Поне това е като че ли индикацията за момента

Това означава само едно нещо - стесняване на полето за маневри и полето за действие на ЕС. ЕС ще присъства много слабо или изобщо няма да присъства, а Турция и Русия ще бъдат ключовите фактори там. Очевидно и САЩ се оттеглиха и са дезангажирани със ситуацията. Там е шанса за Ердоган да изнесе част от вътрешното си напрежение в Турция - да го изнесе към Сирия, шанс е и да се справи с подкрепата за кюрдските бойци… Като цяло европейците остават с много по-малко маневрено поле в този регион".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55
Джон Мейджър

Бившият британския премиер Джон Мейджър остро критикува президента на САЩ Доналд Тръмп

Бившият британски премиер Джон Мейджър силно разкритикува решението на американския президент Доналд Тръмп да се свърже с Русия за мирни преговори за Украйна, наричайки ситуацията "крайно безпрецедентна".  Говорейки пред Би Би Си Джон Мейджър заяви: Помислете си какво ще се случи, ако Русия успее да претендира за победа. Китай ще забележи това, както..

публикувано на 16.02.25 в 20:37
Атанас Зафиров

Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365

Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев. Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в партията е получил..

публикувано на 16.02.25 в 20:15
Володимир Зеленски

Зеленски: След руски удар с дронове 100 000 души в град Миколаив останаха без отопление

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че повече от 100 000 души са останали без отопление в южния пристанищен град Миколаив (Николаев), след като днес руски дронове са нанесли удар по енергийна инфраструктура, предаде АФП. "Тези, които искат да възстановят мира и да се подготвят за преговори, не правят така", заяви Зеленски. Той призова..

публикувано на 16.02.25 в 20:01