Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Николов: Има алгоритъм за безопасно раждане в ситуация на коронавирус

Бременните преди 36-а седмица - у дома, консултират се по телефона

Снимка: БГНЕС

Акушеро-гинекологичните заведения в София са готови със съответните екипи и защитни средства – както за медицинския персонал, така и за бременните, които идват за консултации и раждане в ситуация на извънредно положение. Това увери проф. Асен Николов, началник на Родилната клиника на столичната болница „Майчин дом”.

Той определия извънредното положение като „навременна, точна и необходима мярка” за бременните жени, които в момента са с преустановени женски консултации.

Бременните, които са в период преди 36 гестационна седмица и са без оплаквания, спокойно могат да останат у дома при спазване на всички епидемиологични изисквания, поясни проф. Николов.

Той препоръчва телефонни консултации с акушер-гинеколога, който проследява бременността.

След 36-тата седмица при неободимост и след дистанционна преценка на лекаря, бременната следвада се насочи за специализирана консултация в болница. Хоспитализации могат да се наложат в отделни случаи по преценка на лекарите.

„Апелирам всички акушер-гинеколози в България ,които водят женски консултации, да бъдат адекватни, телефоните им да бъдат включени през деня, а съответно бременните да изпълняват техните напътствия за конкретния случай”, посочи Асен Николов.

При симптоми за започващо раждане или притеснения по-големи от обичайните, бременните трябва да отидат в болница, изтъкна шефът на родилната клиника.

Ако бъдещата майка има някакви симптоми на заразно заболяване, се провеждат всички диагностични тестове, за да може да се отхвърли или докаже наличието на инфекция. „До днес пациентките, които сме изследвали, не са доказали наличие на коронавирусна инфекция”, уточни специалистът.

Има ли условия в родилните отделения за карантина, ако се наложи?

„Взети са съответните мерки. Направен е алгоритъм при евентуално съмнение да се организира безопасно раждане, както за персонала, така и за пациентката”, увери проф. Николов.

Съвсем нормално и човешко е да има притеснение сред бременните, защото инфекцията, която навлиза, е драстична, коментира Асен Николов. „Би било безотговорно да кажа - няма страшно.”

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21