Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Екимджиев: Жалбите на гражданите пред Съда в Страсбург не са застрашени

Извънредното положение не блокира механизмите за защита на човешките права, поясни юристът

Михаил Екимджиев
Снимка: БГНЕС

Правата на българските жалбоподатели пред Европейския съд по правата на човека няма да бъдат ограничени и засегнати заради извънредното законодателство, свързано с извънредното положение. Това обясни пред БНР адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за еврорейска интеграция и защита на правата на човека. 

„И е възмутително, че още в началото на извънредното положение министър Кирилов се хвана буквално за кобура и насочи енергията си към правата на човека и Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Въпреки че всички държави членки на Съвета на Европа имат право на такива дерогации в извънредно положение, което заплашва „съществуването на нацията”, нито Италия, нито Франция, нито Испания, в които ситуацията е драматична, са предприели такива мерки”, коментира юристът в предаването "Преди всички".

Добрата политическа култура и практика изисква по-широко огласяване на подобни действия, смята Екимджиев. Някои права действително подлежат на ограничаване в такива ситуации, уточни той.

Но неговото съобщение беше, че се дерогира цялата конвенция. Правото на справедлив процес какво общо има, примерно, с извънредното положение, или презумпцията за невиновност, които са защитени от конвенцията? Той първо излъга хората, че конвенцията е дерогирана. На второ място каза, че това означава, че голям брой от жалбите на българските граждани ще бъдат обявявани едва ли не автоматично за недопустими. Това категорично не е така.”

Ако бъде допусната дерогацията, Съдът в Страсбург ще бъде малко по-толерантен към ограниченията, които държавата налага на някои права, категорично свързани с извънредното положение, подчерта адвокат Екимджиев.

„Тоест нищо лошо няма да се случи с жалбите, подадени до извънредното положение, а тези, които са подадени в периода на извънредното  положение, ще бъдат преглеждани малко по-внимателно и с по-голяма толерантност от гледната точка на съда спрямо предприетите от държавата мерки. При всеки конкретен казус, конкретна жалба ще бъдат преценявани адекватността и пропорционалността на тези мерки.”

"Поради естеството и динамиката на ситуацията адекватността на предприеманите мерки ще може да бъде преценена едва постфактум. Защото нещо, което днес изглежда твърде рестриктивно дори репресивно, от утрешна перспектива може да изглежда неадекватно меко и предпазливо", каза още Михаил Екимджиев в коментара си по извънредните мерки.

Относно президентското вето върху част от Закона за мерките по време на извънредно положение, свързано с текстовете за невярна информация за ситуацията с коронавируса, юристът нарече тези текстове са "откровен опит за злоупотреба с извънредното положение".

„За да могат някои хора в управляващите среди да си спестят критика. А дори в такава ситуация критиката, разпространяването на информация може да бъде от обществен интерес, може да бъде животосъхраняваща. Така че в тази част намесата на президента изглежда съвсем адекватна”, заяви Екимджиев.

„Би трябвало да има засилена наказателна репресия, само когато целенасочено, умишлено се разпространяват неверни обстоятелства, за които разпространителят знае, че са неверни, с цел да се всее паника и хаос в, и без това, на моменти безконтролната ситуация. От такъв тип контрол има нужда, но не просто за неверни обстоятелства.”

По казуса и споровете относно включването на армията на помощ на МВР, докато трае извънредното положение, Михаил Екимджиев посочи: 

„Не знам какви са ресурсите на МВР и как МВР би могло да се справи с такава ситуация. Но от гледна точна на динамиката, на това колко бързо се развива заразата и колко бързо понякога трябва да се вземат мерките, може би беше добре прогностично да действа Народното събрание и да не му се налага да се събира, за да променя закона, да кажем, след една седмица, когато ще бъде жизненоважно армията да е излязла на улиците и да помага на МВР. Така че това може би е добро. Но от друга страна би било знак на добра политическа култура, ако това беше съгласувано с президента като върховен главнокомандващ. Тук има и его, има и остатъци от тоталитарното мислене.”

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19