В това издание на рубриката "Екстремните спортове" попитахме шестима български атлети как тренират в условията на извънредно положение. Някои от тях тъкмо се бяха завърнали в България и са под домашна карантина.
За човек, свикнал да работи в офис и да прекарва по-голяма част от свободното си време пред телевизора, социалната изолация може и да не е чак толкова далеч от реалността, но екстремните спортове са свързани с високоадреналинови преживявания навън - във въздуха, сред големите вълни, по скалите, в планината. Затова затварянето вкъщи за дълъг период от време на хора, които са свикнали да са сред природата, е голямо предизвикателство, а за приспособяването на тренировъчния режим към условията у дома се изисква не само търпение, но и доста изобретателност.
Как е възможно това може всеки да види в социалните мрежи - набирания със сечива за ледено катерене по спуснати от тавана вериги, катерене по мебелите и други подобни клипчета изпълниха мрежата. Извън шегата, спортистите продължават с тренировките, защото дори и този сезон да е пропуснат, идва следващият. Затова сега е време за общофизическа подготовка.
Преди последните ограничителни мерки у нас от края на миналата седмица за режима си разказаха:
Мария Николова, рекордьор и победител в редица планински ултрамартони,
Никола Калистрин - най-добрият ни състезател по ски-алпинизъм,
Григор Вътев - два пъти държавен шампион и четири пъти републикански вицешампион по алпинизъм,
Кирил Николов-Дизела, който е в топ 10 на световния скайрърнинг,
кайтсърфистът Никола Абаджиев-Коки, който беше на състезание в Кабо Верде, а преди дни се завърна от Испания и сега е под карантина,
световният рекордьор в акробатичния парапланеризъм Весо Овчаров.
Чуйте ги в звуковия файл. Как тренира Григор можете да видите тук.
---
Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове". Можете да я слушате като подкаст тук.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...