Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Андрей Марков: Всички болници могат да приемат болни от коронавирус, когато се наложи

Андрей Марков
Снимка: БГНЕС

„В случай на реална опасност е естествено, че всяка болница с интензивни легла би следвало да има готовност. Готовност трябва да има, защото основната дейност на болниците е да лекуват болни. Възможността да се конвертират отделения и легла с цел приемане на коронавирусно болни е съвсем реална в случай на опасност. Естествено, болниците, които имат обособени инфекциозни отделения, белодробни отделения, вътрешни отделения много по-лесно биха могли да направят тази конвергенция“. Това каза за БНР доктор Андрей Марков - заместник-председател на Българската болнична асоциация, който е и директор на болница.

„Хората отиват при своя лекар, познавайки своя лекар, вярвайки на своя лекар, без да се интересуват къде се намира. Интересът е свързан с това доколко са обезпечени лечебните заведения с предпазни средства, с апаратура, с условия… Естествено, че пациентите имат своето право на избор. Както виждаме, те посещават лечебните заведения, без да ги интересува какви са - търсят това, което очакват да получат“.

Според Марков ще са необходими много допълнителни усилия, защото в болниците, които нямат обособени такива отделения,  ще трябва да придобият допълнителни знания и умения.

„Всъщност ние в момента сме в ситуация на огромни усилия да се справим с една необичайна и тежка ситуация за страната, но виждаме, че това се случва навсякъде“, смята той.

Как се справя страната със заболяването

„Имаме усилие и действия, които помагат да се справяме добре, но вярвам, че и българинът е по-устойчив от много други народи на такива пандемии. Във вековете, по един или друг начин, са ни засягали доста по-слабо. Много ми се иска да вярвам, че генетично сме по-устойчиви“, коментира д-р Марков.

Трябва ли да има масови тестове

„Разбирането на широкия кръг от лекарите е, че тестовете биха помогнали да се диференцира онази част от обществото, които са носители – заразени, но не са го установили, онази част, които трябва да започват да се движат по различни пътеки с цел да не се допуска спиране на функцията на икономиката на страната. Ако ние речем наистина да се затворим напълно, това би означавало тотален колапс и може би голямата икономическа криза би убила повече хора, отколкото един вирус. Има и такава опасност. Балансът е труден. Спорове винаги ще има и аз съм убеден, че те ще продължават…“.

„Според мен не стои въпросът дали да има, или да няма тестове. Въпросът е доколко бихме могли да си позволим бързи тестове и доколко практически бихме могли да ги реализираме. Имаме спор за технологията на провеждане, на поведението в лечебните заведения“, допълни той.

Защо Covid-19 затвори света

„Бързото пренасяне на заразата от човек на човек е моментът, който създава колапс и блокира функциите на системите в една държава. Трябва да се борим за това да не се случва по този бърз начин предаване за да запазите. Изолирането, доколкото това е възможно, на отделните възрастови групи хора е нещо, което очакваме да помогне да се справим по-лесно, защото ако една голяма вълна ни залее изведнъж и здравната система, и икономическата биха били спрени. Едно такова събитие би убило много повече хора“.

Напрежение в болниците

„Не споделям 100%, че трябва да се капсулираме докрай. В някои случаи това създава още по-тежка ситуация. В определени групи от персонала на лечебните заведения настъпва много тежка стресова ситуация, а това би попречило да помогнем на онези, които биха ни потърси. Ние се опитваме с обучение, с осигуряване на предпазни средства, с дефиниране на отделни входове и изходи да организиране дейността така, че да мине с най-малко напрежение. Категорично няма никаква разлика. Не можем да твърдим, че един лекар, който работи на няколко работни места, те не биха могли да се разделят на части - до обяд да бъдат едни, след обяд други. Лечебните заведения като цяло имат един единствен предмет на дейност - лечение на хора със заболявания. Не съществува никаква разлика и никога не е имало такава. Твърденията, че някой би бил настрани или стои настрани - не е възможно!".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В област Монтана откриха жътвената кампания с ритуал по стар български обичай

В област Монтана откриха жътвената кампания - в ъв Вълчедръм това стана с ритуал по стар български обичай. Местни земеделци споделиха, че очакват малко по-слаби добиви пшеница от миналата година. Старт на жътвената кампания в Монтанско Между 500 и 600 килограма средно от декар пшеница и ечемик очакват земеделски производители тази..

публикувано на 17.06.24 в 22:13

Предлагат въвеждането на еднодневна винетка

С промени в  Закона за движение по пътищата се предлага въвеждането на еднодневна винетка. Проектът за промени е публикуван за обществено обсъждане от вносителя - Министерството на регионалното развитие и благоустройството.  Цели се въвеждане на задължително диференциране на пътните такси според екологичните характеристики на превозните средства...

публикувано на 17.06.24 в 21:48

За лозарите: По 5 млн. лв. годишно до 2029-та финансова помощ за растителна защита

Производителите на винено и десертно грозде ще получат финансова подкрепа от 5 милиона лева за борба с вредители по лозята, реши Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие". В следващите 5 години лозарите ще получат по тази схема 30 млн. лева. Схемата за подпомагане е нотифицирана пред Европейската комисия преди дни, срокът ѝ на прилагане е до..

публикувано на 17.06.24 в 21:31

Земетресение от 4,3 по Рихтер разтърси Пловдив и Асеновград

Земетресение с магнитуд 4,3 по скалата на Рихтер разтърси Пловдив и Асеновград. Земен трус бе усетен в Пловдив Земният трус е регистриран в 20:24 ч., с епицентър на около 6 км северно от Асеновград и на около 16 км югоизточно от Пловдив, с дълбочина 12,5 км по последни данни  (първоначалните бяха за 5 км). Данните са на Националния институт..

публикувано на 17.06.24 в 20:52

Отменено е частичното бедствено положение в Казанлъшко

Отменено е частичното бедствено положение в Казанлък, Шипка и селата Хаджидимитрово и Шейново, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. То беше обявено в края на миналата седмица след силната буря, която причини значителни материални щети. "За половин час всичко се помля." Погром от градушката в град Шипка Рядко явление подобно..

публикувано на 17.06.24 в 20:35
Владимир Малинов

Малинов: Водородната електромобилност ще осигури нови перспективи за българския енергиен сектор

Подземното газово хранилище "Чирен" ще позволи използване на зелен водород за собствени нужди. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, който откри започващите тази седмица "Български водородни дни‘".  Автобус, задвижван с произведен у нас водород, ще се движи безплатно по тролейбусна линия номер 9 в София. Той ще е по улиците..

публикувано на 17.06.24 в 20:28
Руският президент Владимир Путин разговаря с Анна Цивильова, която е председател на държавния фонд

Москва: Трима зам.-министри на отбраната, близки до Шойгу, са отстранени

Руският президент Владимир Путин назначи племенницата си Анна Цивильова, по баща Путина, за заместник-министър на отбраната. Това е само част от кадровите промени във военното ведомство: С указ на президента са отстранени трима от досегашните заместник-министри, приближените до бившия министър на отбраната Сергей Шойгу Николай..

публикувано на 17.06.24 в 20:13