Още в първите дни на навлизане на вируса на територията на Израел в социалната мрежа се появи това писмо:
"Аз съм д-р Ели Корен и отговарям за центъра за борба с коронавирус в болница Тел Ашомер, в която се лекуват най-тежките случаи на заболяването. Съпругът ми е медицински брат в същата болница. Родители сме на 4 деца, които почти не виждаме от месец. Работим по 24 часа - 7 дни в седмицата, на смени. Почти не напускаме отделението. Спим в болницата. Трябва да сме наблизо, ако е нужно да помагаме за подсилване на екипите. Дори двамата помежду си почти не се виждаме. Оптимисти сме! Помогнете ни да се борим с коронавируса."
Ето и отговорът на апела на медицинските екипи в израелския град Холон - описва го оглавяващата просветния отдел Ариела Кейдар.
"Днес стартираха 4 екипа от доброволци от педагози, студенти, войници и жени, които служат редовно, както и служещи на алтернативна военна служба. Те започват да обгрижват децата на медицинските лица на поликлиниките и болницата в града. По всяка вероятност утре ще открием и още един екип, защото интересът към тази форма на помощ е голям. Ние се грижим за деца на възраст между 3 и 11 години", каза Ариела Кейдар.
Следи се дали децата спазват хигиенните изисквания на министерството на здравеопазването, да не пропускат онлайн уроците и занятията.
"Нашите представители организират игри и забавления за децата. На по-малките разказват приказки, стимулират по-големите да четат книжки, да спортуват, да свирят, пеят и общуват с връстниците си от мрежата. Въобще да правят всичко възможно децата да не се чувстват лишени от родителите си. Напомнят на децата да спазват дневният режим отпреди пандемията. И най-важното: да не се чувстват сами, а и родителите да са спокойни, докато лекуват съгражданите ни", допълни Ариела Кейдар.
Наричат Холон Град на децата.
"През неочакваната ваканция всички институции, насочени към тях, продължават да действат, макар и виртуално. Най-популярен е Музеят на карикатурата и комикса, който не само им изпраща готови карикатури и смешки, но ги и обучава как да създават комикси за най-занимателния персонаж - коронавируса. И в нашата община се приготвя топла храна, не само за децата на медиците, но и за децата на самотните майки, децата със специални потребности, на семействата на изпратените в неплатен отпуск и най-вече за най-рисковата група - тази на пенсионерите. Доставяме храната и до домовете им. И най-важното: всичко е безплатно", изтъкна Ариела Кейдар.
И докато в общината в Холон се грижат за останалите в къщи деца на медици, Съюзът на сладкарите в Израел е решил да видоизмени традицията от времената на война да се "осиновяват " отделни войници, намиращи се на фронтовата линия. Този път те "осиновиха" екипите на отделенията, в които се грижат за заболелите от коронавирус. Всеки ден към тях потеглят цели кашони с ръчно изработени шоколади, сладкиши и торти. В момента сладкарниците в Израел не са затворени, а работят за тези, които си поръчват от продукцията им за вкъщи.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..