Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само при голяма нужда да се извършва Свето причастие в извънредната ситуация

Отец Кирил Попов: Да се молим пред своята домашна икона, притихнали, с покайни сърца

Отец Кирил Попов от храма "Света Неделя"
Снимка: БНР

Днес е четвърта неделя на Великия пост. Това е неделята, в която се чества паметта на преподобни Йоан Лествичник. На днешната неделя Светата църква ни поднася евангелско четиво по Свети апостол и евангелист Марк.

В него се говори за едно чудо, което е извършил нашият Спасител, Господ Исус Христос. Довели при него един младеж, който е бил от детинство болен от зъл дух, ням дух, както се нарича в Свещеното писание.

Бащата помолил отначало учениците Христови да изцерят това болно дете, но те не могли да извършат чудото.

Когато бащата помолил Спасителя да го изцери, Спасителят го попитал: "Ако можеш да повярваш, всичко е възможно за вярващия." И веднага бащата на момчето викнал със сълзи и казал: "Вярвам Господи, помогни на неверието ми!"

Исус като видял тази вяра и видял народа, който се стичал, запретил, както се казва в Свещеното писание, на нечистия дух, и му казал "Дух неми и глухи, аз ти заповядвам - излез из него и не влизай вече в него!"

Така младежът бил изцерен от този зъл дух. Много важно е в случая да отчетем и вярата на бащата, но и това, което той казва: "Вярвам, Господи, помогни на неверието ми!" 

Много изпитания е преживяло човечеството през вековете. Изпитанията са изпращани от Бога за осъзнаване на човешкия род, но колкото и странно да изглежда, изпитанията са тези, които ни помагат да надмогнем маловерието си.

Когато ни сполетят беди, болести, страдания, за съжаление, тогава разбираме нашата немощ, нашата слабост и усещаме нуждата от Бога. Това е важно за всички ни, да имаме упованието у Бога, да не униваме от изпитанието.

Нека да кажа, че мъките, нещастието, болестите, това не са Божията благословия. Божията благословия са човешките радости, добруването на хората, а всичко останало са изпитания, които трябва да преодоляваме с вяра, с упование в Бога. Да вярваме в Божия промисъл, като се стараем да преодоляваме препятствията.

В тази ситуация на пандемия, на световна зараза, ние всички имаме дълг едни за други да се молим. Да се молим и за болните, да се молим за подкрепа на лекарите, на медицинските сестри, на всички служители, които помагат, за фармацевтите, да се молим за здраве и на всички ни, но и за тези, които имат власт - на правителството, на войнството и на всички онези, които се трудят в това трудно време на изпитания.

Има специално обръщение на Светия синод и лично на негово Светейшество, в което много ясно се дава разпоредби какво трябва да не направим в тази ситуация. Негово Светейшество призова да се молим пред своята домашна икона, притихнали с покайни сърца. Да отправим молитва към Бога за премахване на това голямо изпитание и за изцерение на болните.

Само при нужда голяма да се извършва Светото причастие, като това е една извънредна ситуация. Ние трябва да подкрепяме, да бъдем дисциплинирани, да спазваме всички изисквания на извънредното положение. Това е въпрос на организация. Съветът на Църквата е такъв - колкото е възможно да си останем по домовете и да се молим в домашната църква: „Бог да пази всички нас, по-бързо да ни отмине това изпитание, да ни отмине тази чаша, за да може ние в спокойствие, в здраве, в жизнерадост да продължим да изпълняваме своята мисия тук на земята, с надеждата и за вечен живот.“

Разговор на Евелина Стоянова с отец Кирил Попов от храма „Света Неделя“ в София може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22