Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настаняването в кризисни центрове - сега само за спешни случаи

Снимка: БГНЕС

Какво се случва зад заключените врати по време на карантина в дома, в който има системно семейно насилие? Фондация “П.У.Л.С.” поддържа от 2008 година кризисен център, в който предоставя социални услуги за деца и лица, пострадали от насилие, трафик или друга форма на експлоатация. 
Подкрепата се предоставя за срок до 6 месеца и е насочена към задоволяване на ежедневните потребности и правно консултиране на потребителите или социално-психологическа помощ, когато се налага незабавна намеса, включително чрез мобилни екипи за кризисна интервенция. 

"Само за последните няколко дни, част от съобщенията, които ние получаваме по имейла на организацията чрез, нашата Фейсбук страница и телефони, включват споделяне на ужаси от жени и лица, които са принудени да живеят в тази ситуация на насилие", каза в предаването "Хоризонт до обед" Юлия Андонова от Фондация “П.У.Л.С.”

Хората, които живеят в ситуация на насилие, много често се страхуват и срамуват да потърсят помощ по ред разбираеми причини.

"Тук е много важно да споделя, че организации като нашата продължаваме да оказваме 24-часова подкрепа на хора, които са пострадали от насилие. Там, където има възможност да се потърси помощ по телефон, ние препоръчваме да се направи това, тъй като живият контакт, разговор са много по-бързи, много по-ефективни, отколкото споделянето на съобщения“, допълни Андонова.

На денонощния телефон - 076 60 1010 на Фондация “П.У.Л.С.” можете да потърсите консултация. Хората, които нямат възможност да се обадят, могат да пишат съобщения, имейли, да опишат какво се случва с тях и да се потърси решение.

"В изключително тежки случаи, в които няма алтернатива за човека към настоящия момент, в някои от кризисните центрове имаме отделени помещения, в които хора, които са пострадали от насилие, могат да останат в изолация във времето на карантина. В момента заради извънредната ситуация настаняването в кризисни центрове е изключително ограничено, само за най-тежките случаи".


Експертите правят сериозна оценка, проверява се дали пострадалият човек има близки, при които може да отиде. Когато има риск за живота му, няма да бъде оставен на улицата.

"Тук е много важно да кажа, че всички съседи, хората, които в момента по-често са си вкъщи и чуват какво се случва, не бъдете безучастни свидетели на това, което се случва. Ако имате опасения за живота си и се страхувате лично да се намесите в ситуацията, най-хубавото, важно нещо, което всички ние сме длъжни да направим, е да се обадим на 112, да потърсим съдействие от полицията, които в този момент трябва да реагират изключително бързо", изтъкна Юлия Андонова. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05