Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Настаняването в кризисни центрове - сега само за спешни случаи

Снимка: БГНЕС

Какво се случва зад заключените врати по време на карантина в дома, в който има системно семейно насилие? Фондация “П.У.Л.С.” поддържа от 2008 година кризисен център, в който предоставя социални услуги за деца и лица, пострадали от насилие, трафик или друга форма на експлоатация. 
Подкрепата се предоставя за срок до 6 месеца и е насочена към задоволяване на ежедневните потребности и правно консултиране на потребителите или социално-психологическа помощ, когато се налага незабавна намеса, включително чрез мобилни екипи за кризисна интервенция. 

"Само за последните няколко дни, част от съобщенията, които ние получаваме по имейла на организацията чрез, нашата Фейсбук страница и телефони, включват споделяне на ужаси от жени и лица, които са принудени да живеят в тази ситуация на насилие", каза в предаването "Хоризонт до обед" Юлия Андонова от Фондация “П.У.Л.С.”

Хората, които живеят в ситуация на насилие, много често се страхуват и срамуват да потърсят помощ по ред разбираеми причини.

"Тук е много важно да споделя, че организации като нашата продължаваме да оказваме 24-часова подкрепа на хора, които са пострадали от насилие. Там, където има възможност да се потърси помощ по телефон, ние препоръчваме да се направи това, тъй като живият контакт, разговор са много по-бързи, много по-ефективни, отколкото споделянето на съобщения“, допълни Андонова.

На денонощния телефон - 076 60 1010 на Фондация “П.У.Л.С.” можете да потърсите консултация. Хората, които нямат възможност да се обадят, могат да пишат съобщения, имейли, да опишат какво се случва с тях и да се потърси решение.

"В изключително тежки случаи, в които няма алтернатива за човека към настоящия момент, в някои от кризисните центрове имаме отделени помещения, в които хора, които са пострадали от насилие, могат да останат в изолация във времето на карантина. В момента заради извънредната ситуация настаняването в кризисни центрове е изключително ограничено, само за най-тежките случаи".


Експертите правят сериозна оценка, проверява се дали пострадалият човек има близки, при които може да отиде. Когато има риск за живота му, няма да бъде оставен на улицата.

"Тук е много важно да кажа, че всички съседи, хората, които в момента по-често са си вкъщи и чуват какво се случва, не бъдете безучастни свидетели на това, което се случва. Ако имате опасения за живота си и се страхувате лично да се намесите в ситуацията, най-хубавото, важно нещо, което всички ние сме длъжни да направим, е да се обадим на 112, да потърсим съдействие от полицията, които в този момент трябва да реагират изключително бързо", изтъкна Юлия Андонова. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15