Времената са особени, защото ни карат да се замисляме. Всъщност не само психотерапевтите, а всеки един от нас има възможност да придружава другите в този процес.
„Колкото повече в момента го правим, толкова по-малко тревожност ще има за всички нас, защото изолацията е за всички в момента", каза в предаването "Графити по въздуха" професор Елена Мустакова, психотерапевт.
Започваме да усещаме по-ясно от всеки друг път колко много имаме нужда един от друг, колко много зависим един от друг и то не само от близките и приятелите си, а всъщност зависим от цялото останало човечество. Колкото повече се прекъсват връзките за доставки, всички вериги, за които досега не сме се замисляли, толкова повече усещаме как животът във всеки един край на планетата зависи от синхрона и сътрудничеството във всички останали нейни части, смята психотерапевтът.
"И в момента, когато тези неща се прекъсват отвсякъде, става все по-ясно колко леко сме възприемали неща, които заслужават да бъдат по-дълбоко ценени", допълни Елена Мустакова.
Всеки от нас участва в укрепването и задълбочаването на тези връзки или в тяхното прекъсване.
"Не само тези, които имат политическата власт да строят стени, но всеки един от нас с отношението си към другите хора изгражда стени или сваля стени", изтъкна психотерапевтът.
Ние имаме потребност да намираме смисъл. При физическа изолация, в момент, в който много хора загубват доходите си, работата си, сигурността си, здравето си, единственият спасителен път, който ни подкрепя, е намирането на дълбокия смисъл, каза проф. Мустакова.
Необходимо е да се създадат програми за нова заетост на хората, програми, които създават нови стратегии, за да не остане човек, който да не може да нахрани семейството си, отбеляза още тя.
"Това са неща, които сега много бързо се налага да бъдат осмислени - че не може всеки сам за себе си, защото тези хора, когато загубят доходите си, когато не могат да нахранят семействата си, това ще доведе до още по-дълбока социална нестабилност и всички зависим от тава. Всички зависим от грижата за всички. Това сега става все по-ясно”, подчерта психотерапевтът.
Необходимо е да се разпределят ресурсите по по-справедлив начин. Има процес на радикално пробуждане, изтъкна Елена Мустакова пред "Хоризонт".
„Тук става въпрос за това накъде насочваме погледа си. Ако насочваме погледа си към миналото - така е и в психологията, човек се обезкуражава, защото паметта човешка е такава, че най-много се фокусираме върху това, което е негатив. Това се запомня. Но когато освободим съзнанието си от прекалено "дъвчене" на миналото и с успокоено, утихнало съзнание се вгледаме навътре, тогава осмисляме и виждаме, и усещаме много по-широки и дълбоки хоризонти".
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...