Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтът Елена Мустакова: Сега става ясно колко сме свързани

Да преосмислим отношението си към другите и света ще ни помогне в условия на изолация

Снимка: pixabay.com

Времената са особени, защото ни карат да се замисляме. Всъщност не само психотерапевтите, а всеки един от нас има възможност да придружава другите в този процес.

„Колкото повече в момента го правим, толкова по-малко тревожност ще има за всички нас, защото изолацията е за всички в момента", каза в предаването "Графити по въздуха" професор Елена Мустакова, психотерапевт.

Започваме да усещаме по-ясно от всеки друг път колко много имаме нужда един от друг, колко много зависим един от друг и то не само от близките и приятелите си, а всъщност зависим от цялото останало човечество. Колкото повече се прекъсват връзките за доставки, всички вериги, за които досега не сме се замисляли, толкова повече усещаме как животът във всеки един край на планетата зависи от синхрона и сътрудничеството във всички останали нейни части, смята психотерапевтът.

"И в момента, когато тези неща се прекъсват отвсякъде, става все по-ясно колко леко сме възприемали неща, които заслужават да бъдат по-дълбоко ценени", допълни Елена Мустакова.

Всеки от нас участва в укрепването и задълбочаването на тези връзки или в тяхното прекъсване.

"Не само тези, които имат политическата власт да строят стени, но всеки един от нас с отношението си към другите хора изгражда стени или сваля стени", изтъкна психотерапевтът.

Ние имаме потребност да намираме смисъл. При физическа изолация, в момент, в който много хора загубват доходите си, работата си, сигурността си, здравето си, единственият спасителен път, който ни подкрепя, е намирането на дълбокия смисъл, каза проф. Мустакова.

Необходимо е да се създадат програми за нова заетост на хората, програми, които създават нови стратегии, за да не остане човек, който да не може да нахрани семейството си, отбеляза още тя.

"Това са неща, които сега много бързо се налага да бъдат осмислени - че не може всеки сам за себе си, защото тези хора, когато загубят доходите си, когато не могат да нахранят семействата си, това ще доведе до още по-дълбока социална нестабилност и всички зависим от тава. Всички зависим от грижата за всички. Това сега става все по-ясно”, подчерта психотерапевтът.

Необходимо е да се разпределят ресурсите по по-справедлив начин. Има процес на радикално пробуждане, изтъкна Елена Мустакова пред "Хоризонт".

„Тук става въпрос за това накъде насочваме погледа си. Ако насочваме погледа си към миналото - така е и в психологията, човек се обезкуражава, защото паметта човешка е такава, че най-много се фокусираме върху това, което е негатив. Това се запомня. Но когато освободим съзнанието си от прекалено "дъвчене" на миналото и с успокоено, утихнало съзнание се вгледаме навътре, тогава осмисляме и виждаме, и усещаме много по-широки и дълбоки хоризонти".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31