Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентски град по време на криза

Опашка пред магазин за хранителни стоки в Студентски град
Снимка: Виолета Ашикова

Основно денят на студентите минава в онлайн обучение, а вечерите в онлайн дискотеки. Това каза в предаването „Хоризонт до обед” Живко Русев, председател на Студентския съвет на Техническия университет в София и преподавател, водещ лабораторни упражнения.

След обявяването на противоепидемичните мерки бързо е бил установен контакт със студентите през различни платформи. Забелязва се голям интерес на студентите към дистанционните часове, отчита се увеличено присъствие, разказа Русев пред БНР.

В университета обаче се преподават и техничмески умения, които не могат да се придобият онлайн, а само на място и ощетени от сегашната ситуация са практическите занимания със студентите.

Три пъти на ден се извършва дезинфекция на общежитията и всички общи части в тях, допълни Живко Русев.

Работи една каса за плащане на наемите. Призивът е студентите да не пътуват за плащане на наема, защото той ще може да се плати и след приключването на извънредните мерки.

Със сигурност анулиран семестър няма да има, подчерта Живко Русев.

Иначе обичайният облик на Студентски град в София е драстично променен. Шумният колорит на квартала е заменен от опустели улици, затворени заведения и празни градинки. Оживено е единствено пред магазина за хранителни стоки в сърцето на студентското градче.

Денонощната библиотека Studyhub в Студентски град в София сега е пуста.„От тая карантина съм изгубил всякакъв контакт с хора и трябва да се науча пак да тренирам комуникация”, казва пред репортер на "Хоризонт" един от останалите в София студенти.

„Гледаме много сериали”, „Като е хубаво времето седим на терасата и пием кафе”- така изглежда част от ежедневието на младите хора по време на изолация.

„Имаме котлон, имаме скаричка. Не е толкова страшно, няма нужда от никаква допълнителна паника”, споделя студент.

„Справяме се. Купуваме си, готвим си. Сега можем да експериментираме всичко, което сме искали”, допълва го друг от младежите.

Снимка: Виолета Ашикова„Скука, като няма хора” - така описва ситуацията охранител на общежитие на Медицинския университет. Студентите масово са се прибрали по родните места. В блока са останали единици, които работят. На входовете са разлепени предписания с противоепидемични мерки.

Тук-там работят места за бърза закуска или пица на парче, както и автомивка на възлово място. Пазарите търпят загуби от липсата на клиенти. Продавачка на сергия определя вида на опразнения Студентски град сега като "зловещ".

Студентските столове отдавна са заключени, а отворените обществени перални се броят на пръсти. „Ние не сме спирали работа. За конкуренцията – мисля, че някои пералнички затвориха, реално погледнато доста намаля работата, с намалено работно време сме”, разказва Надя Цветанова, която работи в една от пералните.

Още за картината в Студентски град - в звуковите файлове. 

Снимки в текста: Виолета Ашикова, Спас Крайнин

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Има срив на политическите партии. Нелегитимни са

" В момента сме в процеса на падане и тези, които падат, които са водили, се намират в безперспективност. Тези, които наблюдават -  обществото, са объркани, защото никой не им е дал енергия за ентусиазъм и перспектива. В такава картина нямаш изход ." Този прочит на следизборната ситуация направи пред БНР политическият психолог проф...

публикувано на 17.06.24 в 07:46

Радослав Бимбалов: Следващи избори ще ни вкарат в страховита турбуленция

" Следващи избори наистина ще ни вкарат в страховита турбуленция, от която не знам дали изобщо ще можем да излезем ". Това мнение изказа пред БНР писателят Радослав Бимбалов. " Те ще направят правителство, то е ясно . То ще бъде правителство, което ще бъде облечено под форма на програмно, експертно. Може би премиерът ще бъде образно..

публикувано на 16.06.24 в 13:51
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Има риск България да излезе от демократичната орбита

Политиците трябваше да разкажат действителността в дълбочина и в историческа перспектива, вместо да се занимават един с друг и само да си рисуват негативни портрети. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов. " Липсва един важен демократичен разказ за това какво се случва в момента в света и в България , който евентуално..

публикувано на 16.06.24 в 13:05

Академик Христо Григоров: Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия

"Българският червен кръст достойно изпълнява своята мисия", казва неговият председател академик Христо Григоров. "146 години от създаването на тази организация, тя винаги е била с протегната ръка към хората в нужда. В момента ние изхранваме над 630 хиляди българи. Помагаме на над 150 хиляди емигранти в България.  Бяхме първи след голямото..

публикувано на 16.06.24 в 06:05
Христо Иванов

Христо Иванов: Ако Борисов има шанс да се измъкне от прегръдката на Пеевски, ще опита, но е късно

Ако конституционните промени в частта им за съдебната власт бъдат съборени, това ще бъде с много тежки последици за България. Това предупреди пред БНР Христо Иванов, който подаде оставка като лидер на "Да, България". Според него с оглед на "ядрото" на техните цели и усилия в глава "Съдебна власт" на основния закон задачите са..

публикувано на 15.06.24 в 13:52

Изборите за Европейски парламент - водещата международна новина на седмицата

Дясноцентристката Европейска народна партия спечели изборите за Европейски парламент и участието на крайната десница нарасна - е равносметката след три дни гласуване в 27-те страни членки в края на миналата седмица.  Европейският парламент не предлага закони, но избира председателя на Европейската комисия - най-влиятелния пост в Европейския..

публикувано на 15.06.24 в 10:00

Партийните предпочитания на изток и на запад разкриват драматично разделение в Германия

Следизборният трус в Германия - за разлика от Франция - не е толкова голям. И все пак - крайната десница е втора политическа сила. Друга, нова популистка партия, но лява - Съюз Сара Вагенкнехт - спечели на евроизборите от раз толкова подкрепа, колкото би й стигнала за влизане в Бундестага. А трите управляващи партии записаха изключително..

публикувано на 15.06.24 в 09:39