Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В УМБАЛ "Св. Иван Рилски" оперират мозъчни тумори в будно състояние

Операция на мозъчна аневризма в УМБАЛ „Св. Иван Рилски”
Снимка: БГНЕС

Между 2 и 11-годишна възраст детският мозък се развива най-бурно. Колкото повече учим, толкова по-добре, защото образователната активност кара мозъка да произвежда допълнителни клетки, които компенсират умиращите. Известно е че хората използват едва между 5 и 7 % от капацитета на своя мозък.

Когато мозъкът боледува, една от най-често произнасяните диагнози е злокачествен мозъчен тумор, който често се оказва животозастрашаващ.

Д-р Христо Христов Снимка: УМБАЛ „Св. Иван Рилски”

Злокачествените мозъчни тумори се делят на две големи групи, казва един от водещите български неврохирурзи - д-р Христо Христов от Клиниката по неврохирургия на столичната университетска болница "Св. Иван Рилски".

Един от новите методи, с които неврохирурзите ни работят, позволява туморът да се отстрани в максимален обем, без да се нанесат поражения върху здравата мозъчна тъкан, поясни д-р Христов в интервю за „Хоризонт”.

В клиниката е въведен и оперативен метод, който при първичните тумори се използва в будно състояние. „Анестезиологът непрекъснато е в контакт с пациента. Това помага да съхраним двигателни зони, зоните на речта. Това е една съвременна процедура, част от неврохирургията, която се използва рутинно.”

Едната група тумори са метастазите от засегнати други органи. „Близо 10 до 30% от пациентите със злокачествени заболявания на други органи, се диагностицират с вторични метастази на мозъка. Това е една много голяма група. По-голяма от втората група, голяма, на злокачествени заболявания – тумори, които произлизат от самата мозъчна тъкан”, отбелязва д-р Христов.

„Първите симптоми при тези заболявания, които са неспецифични, но са характерни за всички тумори, са тежкото и постоянно главоболие – обикновено сутрешно главоболие, пациентът става с главоболие или с промяна на характера на главоболието, което е имал преди това. Припадъците при пациенти, особено при такива, които нямат анамнеза, предишна, за припадъци, задължават да се осъществи на първомясто скенер с последващ ядрено-магнитен резонанс, за да се изключи туморна формация. Гаденето, повръщането, нарушенията в паметта, личностни промени, коиточесто близките забелязват, също задължават да се обърнете към невролог или неврохирург”, съветва специалистът.

За мозъчните тумори е характерно това, че рядко метастазират. „Но това, което нанасят като поражение на главния мозък, ако не бъдат третирани навреме, може да се окаже фатално за пациента.”

Лечението на туморите не е само от неврохирург, в него се включва мултидисциплинарен екип.

Тенденцията за броя на първичните тумори се запазва стабилна. В клиниката на д-р Христо Христов годишно се оперират около 1300 такива тумора годишно. Броят на вторичните мозъчни тумори обаче по негови наблюдения расте.

Няма специфична профилактика. Единствено доказано е, че високите дози радиотерапия могат да доведат до появата на първични мозъчни тумори. При деца, чиято лимфобластна левкемия е била повлиявана с високи дози радиотерапия, рискът през следващите години да развият тумори се увеличава.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59