Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УМБАЛ "Св. Иван Рилски" оперират мозъчни тумори в будно състояние

Операция на мозъчна аневризма в УМБАЛ „Св. Иван Рилски”
Снимка: БГНЕС

Между 2 и 11-годишна възраст детският мозък се развива най-бурно. Колкото повече учим, толкова по-добре, защото образователната активност кара мозъка да произвежда допълнителни клетки, които компенсират умиращите. Известно е че хората използват едва между 5 и 7 % от капацитета на своя мозък.

Когато мозъкът боледува, една от най-често произнасяните диагнози е злокачествен мозъчен тумор, който често се оказва животозастрашаващ.

Д-р Христо Христов Снимка: УМБАЛ „Св. Иван Рилски”

Злокачествените мозъчни тумори се делят на две големи групи, казва един от водещите български неврохирурзи - д-р Христо Христов от Клиниката по неврохирургия на столичната университетска болница "Св. Иван Рилски".

Един от новите методи, с които неврохирурзите ни работят, позволява туморът да се отстрани в максимален обем, без да се нанесат поражения върху здравата мозъчна тъкан, поясни д-р Христов в интервю за „Хоризонт”.

В клиниката е въведен и оперативен метод, който при първичните тумори се използва в будно състояние. „Анестезиологът непрекъснато е в контакт с пациента. Това помага да съхраним двигателни зони, зоните на речта. Това е една съвременна процедура, част от неврохирургията, която се използва рутинно.”

Едната група тумори са метастазите от засегнати други органи. „Близо 10 до 30% от пациентите със злокачествени заболявания на други органи, се диагностицират с вторични метастази на мозъка. Това е една много голяма група. По-голяма от втората група, голяма, на злокачествени заболявания – тумори, които произлизат от самата мозъчна тъкан”, отбелязва д-р Христов.

„Първите симптоми при тези заболявания, които са неспецифични, но са характерни за всички тумори, са тежкото и постоянно главоболие – обикновено сутрешно главоболие, пациентът става с главоболие или с промяна на характера на главоболието, което е имал преди това. Припадъците при пациенти, особено при такива, които нямат анамнеза, предишна, за припадъци, задължават да се осъществи на първомясто скенер с последващ ядрено-магнитен резонанс, за да се изключи туморна формация. Гаденето, повръщането, нарушенията в паметта, личностни промени, коиточесто близките забелязват, също задължават да се обърнете към невролог или неврохирург”, съветва специалистът.

За мозъчните тумори е характерно това, че рядко метастазират. „Но това, което нанасят като поражение на главния мозък, ако не бъдат третирани навреме, може да се окаже фатално за пациента.”

Лечението на туморите не е само от неврохирург, в него се включва мултидисциплинарен екип.

Тенденцията за броя на първичните тумори се запазва стабилна. В клиниката на д-р Христо Христов годишно се оперират около 1300 такива тумора годишно. Броят на вторичните мозъчни тумори обаче по негови наблюдения расте.

Няма специфична профилактика. Единствено доказано е, че високите дози радиотерапия могат да доведат до появата на първични мозъчни тумори. При деца, чиято лимфобластна левкемия е била повлиявана с високи дози радиотерапия, рискът през следващите години да развият тумори се увеличава.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51