Подобни устройства на този принцип съществуват, трудността за изработването им в домашни условия идва от това, че са необходими специални задвижващи механизми. В момента техническата мисъл по света спешно търси начин за произвеждане на огромен брой апарати за обдишване във връзка с кризата Covid-19. Част от инженерите са насочили усилията си към изработването на апарати на базата на механизми за ръчно обдишване, защото могат да се произведат в по-голямо количество и по-евтино, обясни Чепъков пред БНР.
„Предизвикателството е да се намери достатъчно евтино и надеждно задвижващо устройство, което има плавно и точно настройване на оборотите в ниския диапазон и така да могат да се регулират и настройват броя на обдишванията“, посочи Константин Чепъков.
Разработката на инж. Чепъков е била подчинена на изискването да може да се сглоби в домашна работилница в условия на изолация, да бъде с малки размери и възможност за лесно преместване, както и да има автономност при спиране на тока.
„Да се използват достъпни, евтини материали, също така инструменти, за да може човек при нужда да възпроизведе едно такова устройство“, каза Константин Чепъков.
Изобретателят отбеляза, че устройството може да влезе в действие, когато нямаме какво да направим, близкият до нас не може да диша, а няма наблизо реанимационен екип.
„Медицинските специалисти одобриха устройството с една забележка от моя страна – това не е медицинско сертифицирано устройство, което аз не препоръчвам да се използва за лечение. То трябва да бъде, според мен, на разположение само за изключително крайни случаи. Не препоръчвам на никого да го използва за лечение, категорично искам да подчертая“, коментира Чепъков в предаването „Хоризонт до обед“.
Инженер Чапъков е качил в YоuTube видео с инструкции за сглобяване на апарата в домашни условия.
„Според мен всички хора, които имат технически наклонности, умения, включително инженери, техници със свои средства биха могли да възпроизведат такова устройство. В случая е използвано дърво, но може да се използва пластмаса, метал“, допълни изобретателят.
Фирмата на Чепъков осигурява на различни предприятия фотоволтаично захранване. Разработва проекти, свързани с възобновяеми енергийни източници и електрически задвижвания.
„Най-образно казано, ако вие имате прекрасна вила някъде в планината, но по някакви причини нямате централно електричество, ние ви изграждаме ваша собствена минилектростанция и ползвате всички блага, свързани с електричеството“, обясни той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..