Пациенти с различни заболявания масово не търсят лекарска помощ, защото се страхуват да не се заразят с коронавирус. За това алармираха от Сдружението на общопрактикуващите лекари във Враца. Страхът от коронавирус може да срине първичната помощ заради масовия отлив на пациенти.
"То не само при нас, но и в повечето здравни заведения - отливът на пациенти, които се страхуват от тази ситуация, което довежда до други последици, тъй като не само коронавирусът е състояние, което подлежи на лекарски контрол. Има и много други хронични заболявания", коментира д-р Емил Миленков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари във Враца.
Д-р Миленков призова пациентите, които имат здравословни проблеми, да потърсят личния си лекар по телефона, за да получат указания.
Личните лекари също търпят финансови загуби от ограниченията заради разпространението на коронавируса.
"Ние също търпим загуби, както и фирмите, които са спрели производство. При нас липсата на възможност за провеждане на профилактични прегледи, имунизации на децата и други дейности води до спад и на нашите приходи. Този месец може да се компенсира по някакъв начин, но следващите, ако продължи малко по-дълго време, нещата ще станат много сериозни и може някоя практика да стигне дори и до закриване", предупреди лекарят.
Освен медицинските специалисти от спешната помощ, личните лекари също са на предния фронт.
"Досега бяхме някак си на втора линия оставени - не се коментираше за нашите условия на работа, тъй като ние сме изправени в пряк контакт с пристигащите от чужбина наши съграждани, които се прибират от ендемични райони", изтъкна д-р Емил Миленков.
Засега личните лекари не получават предпазни средства.
"Оставени сме, както се казва, на произвола на съдбата - сами да си доставяме маски, ръкавици, шлемове, дезинфекционни разтвори, докато на други учреждения и здравни заведения им се дават директно - дали от министерство, дали по друга линия, нямам представа, но време е вече и на нас да се обърне внимание."
Според д-р Емил Миленков и личните лекари трябва да бъдат включени в по-масовия скрининг на хората от рискови групи на първа линия.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..