Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Глобално изследване измерва психологическото натоварване от пандемията

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Екип от учени доброволци направи глобално световно изследване. Те създадоха анкета за психологическото натоварване, което предизвиква ситуацията с разпространението на коронавируса

Интерес към изследването са проявили Европейският съюз и Световната здравна организация. Екипът се състои от 130 учени от 48 страни. 100 хиляди души са отговорили на анкетата до този момент от страни по целия свят. Всеки може да попълни онлайн анкетата.

"Това е едно абсолютно спешно, наложително, важно изследване и то трябва да се случи сега, а не след края на пандемията", коментира в предаването "Хоризонт до обед" Даяна Христова, докторант по когнитивна наука във Виенския университет.

"Трябва да се случи сега, за да имаме очи и да видим какво наистина се случва с хората. Това не е само една криза от здравен характер, тук сме подложени на стрес - милиони души по света и е много важно да разберем както глобалното общество, така и сънародниците си, за да можем да правим адекватни предложения, да сме адекватни в ситуацията", смята Христова.

Един от въпросите в анкетата е свързан с доверието в близките и в институциите. 

"Ситуацията изисква едно обединяване, едно сплотяване, изисква ние да повярваме, че нашите мерки днес, това, че аз се грижа за здравето не само на своето семейство, не само за своето здраве, но и за здравето на всички, които са около мен, че е абсолютно важно", допълни докторантът.

Различните общества реагират по различен начин и това е аспект на културната психология. Даяна Христова обясни концепцията за така неречения "оптимизъм нащрек". Това означава да сме оптимисти, но да сме нащрек, че ситуацията наистина е много сериозна и че ние предприемаме всички необходими мерки, за да се предпазим от заразата с коронавирус. 

"Но ние сме оптимисти, че всичко ще се случи по възможно най-добрия начин и това ни дава чувството на контрол, за сигурност и за вяра в другите, и в нас", изтъкна Христова.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39