"Договорът за Националната детска болница е подписан на тъмно". Това каза пред БНР арх. Петкана Бакалова от инициатива "За истинска детска болница", които направиха петиция с искане на оставката на здравния министър Кирил Ананиев и отмяна на договора за детската болница. Според справка от понеделник, 14 000 подписа са събрани в социалните мрежи от инциативата. Педиатри от работните групи на Министерството на здравеопазването обаче настояват строежът на болницата да не бъде спиран.
В предаването "12+3" Бакалова каза, че има твърде много съмнения, свързани с тази поръчка и че се използва моментът, в който заради въведеното извънредно положение в страната не могат да се провеждат протестни действия.
"Точно в момент, когато се събират помощи за борба с кризата с коронавируса, се стартира строителство, за което няма осигурено и финансиране в пълния му обем". Бакалова посочи, че им е оказан достъп до обществена информация:
"Минаха двете седмици, в които ние поискахме да ни бъде предоставена документацията на спечелилите - да се запознаем с календарния график с предложенията. Поискахме и пълната документация на строежа, каквато знаем, че се пази".
Арх. Бакалова обясни още, че е направена консултация с голям германски концерн за саниране на бетон:
"С изненада установихме, че приравнено към българските цени за строителството това укрепване (на стария строеж на сградата - б.р.) би струвало минимално около 10 млн. лв. и би продължило между година и половина до две години, при 30-35 работника".
Преди дни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев подписа договор с обединение „Детско здраве“ за строителство на Национална многопрофилна детска болница. Стойността на проекта е 77 800 000 лева без ДДС. Обединение от фирми ще трябва за една година да представи проект на детското лечебно заведение.
Според арх. Петкана Бакалова е възможно да бъде прекратен подписаният вече договор и няма да бъдат наложени неустойки, защото няма все още никакви разплащания по него.
Министерството на здравеопазването се ангажира строителството на детската болница да се осъществява при максимална обществена информираност и в диалог както с всички компетентни институции, така и със специалистите в сферата на детското здравеопазване у нас.
В предаването "12+3" проф. Иван Литвиненко - педиатър, коментира, че след срещи с конструктора и архитекта на сградата се е убедил, че сградата на детската болница може да бъде завършена в много по-обозримо време и това да даде възможност да има на едно място пълна окомплектовка на специалисти за лечение на деца.
Цялото интервю на Даниела Якова с арх. Петкана Бакалова и проф. Иван Литвиненко в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..