Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Усмихнат" прозорец дава надежда по време на криза

Учителка от Елена иска да вдъхне на съгражданите си кураж и надежда

Снимка: Личен архив на Даниела Кънчева

Прозорецът на една спретната къща близо до автогарата в град Елена от няколко дни се „усмихва“ с послание към местните жители. Началната учителка Даниела Кънчева, която ръководи децата скаути от общината, е решила да вдъхне кураж на съгражданите си в извънредната ситуация като създаде „усмихнат“ прозорец.

За хората, за които нито опасният коронавирус, нито извънредното положение се вписват в обичайния ритъм на живот, посланието „Усмихни се! И това ще мине!“ намига ободряващо откъм прозореца.

Преподавател и скаут - това е призванието на Даниела Кънчева. Тя е старши учител в еленското село Майско. Убедена е, че нейният „усмихнат“ прозорец може да помогне на хората да се справят с напрежението. Усмивката не струва нищо, но тя ни дава много, вярва Даниела. „Тя е израз на внимание, на любезност и на доверие. В този случай и на емоционална взаимопомощ.”

Учителката е наясно, че няма как с малкия си жест да отнеме на минувачите грижите и притесненията им, но е щастлива, че за части от секундата може да извика усмивката им.

Даниела Кънчева

Мен ме крепи надеждата, че скоро всичко ще отмине. Тази изолация не е хубава за никого, защото в един момент трябваше да ни се преобърне животът. Правим неща, които досега не сме правили”, казва Даниела Кънчева и добавя: „Всички мечтаехме да си почиваме, сега всички искаме да сме на работа“.

Усмивката ободрява изморения, окуражава и е светъл лъч, вярва учителката на второкласниците в основното училище в село Майско.

В момента дистанционното обучение е единственото, което можем да правим. Вярно, няма я връзката с учениците, визуалната връзка с учениците, но в този момент това е най-доброто. Трудно е, защото не всички са свикнали да работят така. Имаме деца, които нямат устройства, но на тях им даваме разпечатани на листи материали. Ние повечето материал сме го взели, така че не смятам, че ще има нужда от удължаване на учебната година“, коментира началната учителка.

Даниела Кънчева поддържа и дистанционна връзка с децата скаути, които ръководи и е доволна, че те прилагат наученото у дома като помагат на родителите си, дисциплинирани са и се готвят за виртуалното международно скаутско събиране.

Тя е притеснена за съпруга си, който работи като международен шофьор. „Обикаля от държава в държава, контактът е по-голям. Единственото, което мога да му кажа, е да се пази, доколкото може, защото ние го обичаме”, споделя Даниела.

Учителката от град Елена таи надежда, че ще излезем от тази пандемия по-чисти, по-зрели и с ясното съзнание, че богатството не е това, което можем да купим, а натрупаното в душите ни, което можем да споделим и с останалите.

Историята на усмихнатия прозорец разказваме и в звуковия файл.

Снимки: Скаутски клуб "Острец"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30