Какво вълнение беше за теб след завършването на медицина да започнеш специализацията си по анестезиология и интензивно лечение в „Пирогов” през 2019 г. и вече наистина да бъдеш в болницата?
„По време на обучението /във факултета по медицина към Софийския университет „Св. Климент Охридски/ аз не съм спирала да присъствам в различни болници като доброволец или на работа като медицинска сестра или като болногледач и за мен това беше естествен преход. Разбира се, вече когато всички започнаха да се обръщат към мен с „д-р Иванова”, да ми говорят на „Вие” и да очакват аз да знам повече и да мога повече от тях, беше странно в началото. С това се свиква, но определено тръпката не изчезва. Влизайки всеки ден в различни операции, взимайки изключително важни и тежки решения, това не позволява тръпката да изчезне. Силно се надявам дори и след 30 години трудов стаж все още да ходя с такова желание и с такава тръпка на работа!”
Доколко и как лекарят изпитва страх, по принцип, не само в конкретната ситуация?
„Не мога да говоря за други колеги, но мога да кажа за себе си. Един мой много близък човек ме беше научил, че от другата страна на любовта е страхът. Когато оставиш страхът да те завладее, значи любовта не е истинска. Така че от моята гледна точка, когато правя нещо с любов, страхът няма място там. Ние трябва да работим с увереност и да знаем какво правим. Не можем да оставим едно негативно чувство като страха да управлява нашите действия, защото от нашите действия зависи много, зависят човешки животи. Ако допуснем страхът да ни завладее и паниката да ни ръководи в някаква ситуация, това би означавало да оставим човешкия живот на втори план, което не трябва да се случва!"
Това, което този близък човек е споделил с теб, е и моята гледна точка – че страхът е отсъствието на любов. Това е християнската гледна точка. А доколко вярата, че има сила над нас, е уместна за един лекар?
„Отново ще кажа моето лично мнение. Един лекар, който повярва, че над него няма никой, е приключил кариерата си. Моите учители лекари, преподавателите, с които съм се срещнала в Университета или в болниците, в които съм работила, всички са вярващи. Всички, независимо каква е тяхната религия, която изповядват, знаят, че над тях има нещо и че е по-силно от тях.”
Доколко в твоята работа се срещаш с пациенти, които са заразени с Covid-19?
„В моята работа до момента не съм имала пряк контакт с такъв пациент, освен от едно дежурство в спешното отделение. Всички специализанти в нашата болница дават такива дежурства. Имах един пациент, който беше съмнителен. В крайна сметка резултатът му се оказа, слава Богу, отрицателен и не се наложи аз да излизам в карантина, както и се надявам, че пациентът вече е добре. Пряк контакт досега не съм имала, но предполагам, че в някакъв момент това ще бъде неизбежно, тъй като аз работя в операционна. Дори пациентът да е заразен с коронавирус, това не означава, че той няма някакво друго по-тежко заболяване, което изисква неотложна медицинска помощ и че няма да бъде лекуван заради това, че е заразен. Надявам се по-бързо да се премине към нормалния начин на работа и на живот и да не се стига до такива ситуации!”
Има ли твои състуденти, приятели, които са се включили като доброволци?
„Познавам хора, които в момента са доброволци. Познавам и хора, които са се записали като доброволци и те бяха инструктирани, че ще се свържат с тях при необходимост. Засега не е имало такава нужда и силно се надявам да няма!”
Аз също! Какво споделят те? Какво ги е накарало да се запишат като доброволци?
„Това е въпрос на личен избор. Всеки има своите убеждения и своите причини да го направи, но съм сигурна, че на първо място седи това да се помогне на хората. Това е, което нас като лекари ни „дърпа” да работим, което ни привлича към тази професия. Нашето призвание е да помагаме!”
В звуковия файл чуйте целия разговор на Росица Кавалджиева с д-р Иванета Иванова в предаването за музикално-сценични изкуства „Каста дива”.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...