Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кънчо Стойчев: Българският производител се бори за равнопоставеност, не за привилегии

Кънчо Стойчев
Снимка: БГНЕС

"Българският производител се бори за равнопоставеност, а не за привилегии или екстри". Това каза пред БНР Кънчо Стойчев - председател на УС на съюза "Произведено в България". По думите му до този момент държавата е показвала нежелание да подпомогне българските производители.

"Положението на българските производители в големите международни търговски вериги в България е дискриминационно", категорично заяви той в предаването "Нещо повече".

Според него политиката на тези вериги е да убие българския бизнес, за да отвори пазара в България за други стоки. Той уточни, че дискриминацията е по линия на злоупотреба с пазарна сила.

"Не става дума за преговори с тях, там има диктат. Дава ти се един договор, който или подписваш, или се самоубиваш. Няма никаква равнопоставеност спрямо договорите на другите, т.е. това е пряко нарушение на правилата на конкуренцията. Извиват се ръце", обясни Стойчев.

В началото на всяка година условията се подобряват в полза на търговските вериги с 1,5% до 3%, посочи още председателят на УС на съюза "Произведено в България" и добави, че има на бюрото си документи, според които търговските отстъпки стигат до 70%, което по думите му е "феноменален случай на арогантност".

Стойчев изтъкна, че въпреки големите си търговски обороти от 10 млрд. лв. на година, международните търговски вериги "изпомпват всичко навън" и не оставят в България никакви данъци върху печалбите си. 

"Ако ние нямаме свое производство в тази криза, никой няма да нахрани България", заяви Стойчев.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Кънчо Стойчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..

публикувано на 28.07.25 в 13:14

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от  Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая.  Водят се действия по разследване за опит за..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..

публикувано на 28.07.25 в 12:37