Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селекция от документални филми в онлайн формата на фестивала "Master of Art"

Снимка: Фейсбук

Петото издание на фестивала за документално кино "Master of Art" започва тази вечер. То ще се проведе въпреки пандемията от коронавирус, но дистанционно. Зрителите ще могат да видят онлайн над 25 филма срещу пакетна цена от 10 лева. Достъпът е гарантиран от всяка точка на страната чрез онлайн платформа. Мотото на тазгодишното издание е „Прегърни изкуството“.

В сегашната ситуация не трябва да лишаваме хората от качествено научно-документално кино, казва журналистът Найо Тицин, който е организатор на фестивала.

Докато зрителите са в очакване на първите филми, във Фейсбук страницата на фестивала има публикувано специално обръщение на Мартин Купър – режисьор на филма „Следи от душата“, който през очите на 12 международни художници изследва света на съвременната калиграфия и защо тя се явява все по-актуална форма на изкуство в днешното цифрово време

„Надявам се да се пазите и да сте добре в тези изключителни, леко сюрреалистични, но и плашещи времена за всички ни. Но поне това е една добра възможност сега, докато сме затворени вкъщи да погледаме малко документални филми. А какво по-добро от филмите от фестивала „Master of Art“. Бях на фестивала преди година и бях направо зашеметен от огромното количество качествени филми и то най-вече в категория „Съвременно изкуство“, в която беше селектиран и моят филм“, споделя със зрителите Мартин Купър.

Лентата „Стихията Медея“ е посветена на създаването на театралния проект „Медея“.

„Медея е едно зло. През нейния опит би трябвало да си дадем сметка колко е пагубно да се живее на нивото на чувствата само“, казва актрисата Снежина Петрова. „Медея е такава, че тя може да се самонаказва. Но на нея й е лесно – тя ще отиде при боговете. Ние да му мислим“, допълва актрисата и преподавател Цветана Манева.

Фестивалът ще покаже и филм за историята на архитекта на операта в Сидни Йорн Утсон. „Всеизвестната сграда, която е част от културното наследство. Прекрасен датски филм. Друг северен филм, пак свързан с Дания, е в конкурсната ни категория - „Изкуство и власт“ – изключително красив филм, „Гарванът и чайката“, който се фокусира върху отношенията между Гренландия и Дания. Там също има наболели културни проблеми, белязани от колониализма.“

Ако отидем на юг в същата категория зрителите ще видят първия иракски документален филм, попаднал в селекцията на фестивала. Той разказва за кюрдски фотограф.

Сред някои от останалите филмови заглавия в онлайн формата на фестивала са „Равновесието според Окуда”, който разказва за срещата между авангарда и традицията и „Разговор с Роми Шнайдер” – разказ за непубликувано интервю на актрисата от декември 1976 година.

Филмите могат да се проследят на NETERRA.TV от 9 до 30 април в България.

Съкратеното онлайн издание на "Master of Art" през април ще бъде последвано от пълно издание от 1 до 24 септември в НДК.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Збигнев Зембжуски

Кой е Збигнев Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03