Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хора с увреждания шият защитни маски в плевенско предприятие

Снимката е илюстративна
Снимка: Българска стопанска камара

В дни на изпитание и във време на изолация заразяващи са и примерите за доброто. Даряват хора, които нямат, помагат болни, които страдат, а каузата обединява всички - да се справим заедно със заразата от коронавируса с възможно най-малко заболели и загубени животи.

В подкрепа на усилията се включиха и хората с увреждания от страната. Тези хора не са на първа линия в борбата със заразата, но подсигуряват т.нар. "първа линия" - със защитни маски и с предпазни облекла. Уязвими заради своите заболявания и често незабелязвани от по-здравите, сега хората с увреждания искат да помогнат.

Един от примерите е от Плевен. Предприятие, доскоро популярно с дамските си облекла, произвеждани за Франция, Италия и Германия, сега произвежда онова, което е най-необходимо у нас. След като спрели поръчките за облекла от Европа, ръководителите на предприятието преценили, че могат да се включат с производството на доскоро дефицитните маски. 

Това за мен беше възможност както в условията на криза и извънредно положение да имам и работа, и доходи, а пък и да дам своя, макар и малък принос към държавата за преодоляване на пандемията и за излизане от кризата“, казва Софка Стоянова. Тя се гордее, че с произвежданите от нея маски ще помогне на много хора да се предпазят от заразата.

„Тъй като съм шивачка, за мен не беше никакъв проблем това. Техноложката показва, започваме и се справяме. Ние, хората в неравностойно положение, помагаме на другите, здравите хора.“

За да подкрепят на свой ред местното производство, специализираните предприятия на хората с увреждания закупуват материалите само от български текстилни производители. Освен това използваният материал е изцяло рециклируем и щадящ природата. Готовата продукция се продава на държавни агенции, общини и фирми, пояснява председателят на предприятието Данаил Начев.

„И хората – тези с намалена трудоспособност, с голямо желание се включиха, с идеята, че по този начин помагат на българския народ да се опази от това коварно заболяване“, обясни той пред "Хоризонт".

Данаил Начев отбелязва, че материалите са внимателно подбрани, сертифицирани и съобразени с целта, за която ще се използват. Вече са произвели около 45 хиляди маски. 

„Те са достигнали до потребителите. Някои от тях се продават в аптеките. От редица общини получихме заявка, произведохме, дадохме. Доколкото разбирам, те ги дават и на възрастните хора, които не могат да си позволят - да могат да отидат до магазините, да си вземат пенсиите.“

Снимки: Българска стопанска камара

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24