Община Троян освободи от месечни наеми и такси наемателите на общински имоти и терени, които са преустановили работа, а на останалите намали тези задължения наполовина. това е част от мерките за подпомагане на местния бизнес заради въведените ограничения, свързани с разпространението на коронавируса.
Мярката обаче не засяга голяма част от местните занаятчии, които също са в затруднено положение, защото не могат да реализират продукцията си. Кметът на Троян Донка Михайлова пое ангажимент да се търси възможност и за подкрепа на местните майстори - чрез онлайн търговия и чрез организиране на специални културни събития след пандемията.
"Тази ситуация по някакъв начин има своето очарование, но си носи своите негативи от финансова страна и особено развитие, което съм градила с години. Сега ме връща може би там, където започнах преди 10-12 години", споделя пред "Хоризонт" Ралица Йовкова, която е керамик.
Ралица Йовкова е освободила от работа наетите от нея работници. Занаятчиите разчитат на пролетния базар, за да продадат продукцията си.
"Това е пикът на занаятчиите, тогава е жътвата, както се казва, но за съжаление държавата ни каза - не можете, нямате право това да го правите. Някак си много е нечестно", не крие огорчението си тя.
Според Ралица Йовкова трябва да има обезщетения, а мярката 60:40 е неприложима. "Не смятам, че е приложима, защото ние, работейки, създаваме още нова продукция, която ние не сме продали, тази, която сме направили през зимата", пояснява тя.
Йовкова очаква кризата да не е прекалено дълга. "За всички в този бранш има 6 силни месеци и 6 слаби. От април месец започват шестте силни месеца. След като мине септември трябва да се готвиш за зимата. Ако не си събрал ресурса през лятото, няма да можеш да оцелееш зимата", гласи занаятчийското уравнение.
Въпреки трудностите, Ралица Йовкова е оптимист. "И като оптимистичен човек по природа много ми се иска, душата ми вярва, но невинаги е така, много пъти е лъгана. Не знам, надявам се. Никой не знае какво ще стане. Вярваме, че ще оцелеем".
Интервюто С Ралица Йовкова можете да чуете в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...