Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благоевград успя да осигури достъп до интернет за дигиталното обучение

Савина Топурска: Докато уча в Париж мисля за родния ми град. Радвам се на успеха на инициативата ми "Педагогическа солидарност

Снимка: БГНЕС

Българка от Франция започна инициатива за осигуряване на условия за дигитално обучение от дистанция за учениците от бедни семейства, които не разполагат с лаптопи, таблети и домашен интернет. 
Савина Топурска е студент по фотография и съвременно изкуство в парижки университет, сътрудник е на Софийския дискусионен форум.

Близо 2 хиляди учители в България нямат техническа възможност да работят дистанционно. Около 70 хиляди са учениците, които са технологично възпрепятствани да учат онлайн, сочи справка на МОН.

„Реших да се насоча към българските ученици, тъй като за мен е много важно да поддържам връзката между Франция и България“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Савина Топурска, която адресира писма по темата до българските евродепутати и еврокомисар Мария Габриел.

Савина Топурска

Родом тя е от Благоевград, затова и инициативата ѝ започва тъкмо там. Савина предлага на местния регионален инспекторат по образованието да бъде връзка между институциите и дарителите.

Топурска отправя апел и към хората, разполагащи с непотребни, но работещи устройства, ако желаят да ги дарят за нуждите на учениците в технологично неравностойно положение.

Ако преди 3-4-5 месеца или година възприемахме електронното образование като теория, то новите реалности ни накараха да го приведем в действие, свидетелства Ивайло Златанов, началник на Регионалното управление по образованието в Благоевград.

„В рамките на няколко дни стартирахме - къде по-плахо, къде по-уверено и към днешна дата всички 128 училища на територията на област Благоевград провеждат, категорично, обучение в електронна среда от разстояние“, заяви той пред „Хоризонт“.

Най-голяма потребност и дефицит на устройства и достъп до интернет има в семействата с нисък социален статус. Те са най-вече в малки населени места със силно замрял стопански живот, а районът на Благоевград изобилства от такива населени места, посочи Златанов.

Преди седмица картината е била следната: 1681 ученици без устройство и 1345 без интернет. Предстои броят им да бъде намален, категоричен е Ивайло Златанов.

Договорена е по-ниска цена за достъп до интернет. Един от мобилните оператори е проявил съпричастност и е приел предложението да се предостави краткосрочно, докато трае извънредното положение, достъп до мрежата на по-ниски цени, съобщи началникът на РУО – Благоевград.

„И не в малък размер - 20 хиляди мегабайта обем на информация, която да се пренася през мобилните карти“, уточни Златанов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маестро Йордан Камджалов

”Музикална магия” с Плевенската филхармония

Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..

публикувано на 14.07.25 в 14:35
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов: Акцията ни с луксозните коли е насочена към младите хора

" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..

публикувано на 14.07.25 в 14:12

Предстои сериозна промяна в регулациите на дронове у нас

Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..

публикувано на 14.07.25 в 11:33
Георги Дучев

Георги Дучев: Хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма

" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..

публикувано на 14.07.25 в 10:27
Виолин Неделчев

Виолин Неделчев, три пъти Учител на годината: Трябва да окуражаваш учениците!

Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство".  В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения.  Виолин три пъти получава..

публикувано на 14.07.25 в 10:14
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21