Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Занаятчиите в Кърджали търсят подкрепа в кризата

Снимка: БГНЕС

Занаятчии от Кърджали поискаха компенсации заради кризата с коронавируса, защото не работят вече месец и не получават приходи. Очаква се предложенията да бъдат обсъдени в две общински комисии, а в края на април да влязат за разглеждане и в Общинския съвет.

Суна Калайджъ е единствената жена автомонтьор в Кърджали. Тя е в бизнеса от 20 години. Със съпруга й имат собствен автосервиз. За това време семейството е вложило много труд, знания, време и пари. Граденото с години е на път да рухне, защото от месец автосервизът не работи заради извънредното положение и наложените от правителството мерки.

"Не обслужваме клиенти заради създалата се ситуация. Никой не е идвал. По телефон са се обаждали да питат дали работим или не, наши редовни клиенти, които обслужваме от години. За съжаление това са хора, които не са от Кърджали и разбираемо, че няма как да дойдат при създалата се ситуация да си ремонтират колите", казва Суна Калайджъ.

Заради кризата са освободени и последните двама работници. Въпреки че сервизът е затворен, разходите за него не спират.

"В момента ние харчим,  както се казва, "бели пари за черни дни". Само, че то не е бездънна яма, в един момент, нали знаете - готовите пари бързо свършват. Ако така продължи, ще трябва да затворя сервиза", наясно е с песимистичния сценарий Суна Калайджъ.

Калайджъ членува в Регионалната занаятчийска камара в Кърджали. Над 250 са заетите майстори - дърводелци, шивачи, часовникари, фризьори - хора с малък бизнес и малки работилнички, от които се прехранват. 86 са занаятчийските предприятия в камарата.

"Те са най-засегнати от кризата и най-много го усещат, защото една голяма част от тях  на база на заповедта на министъра на здравеопазването са затворени и не могат да работят. А тези, които останаха извън обхвата на заповедта и реално могат да работят, те пък нямат краен клиент", коментира Даниел Делчев, председател на Регионалната занаятчийска камара в Кърджали.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01