Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискуват ли хората с алергии, използвайки дезинфектанти срещу коронавируса

Проф. Тодор Попов: Симптомите на коронавируса и алергиите са различни

Снимка: БГНЕС

Специалисти алармират за това, че хората, които имат алергии, са изложени на риск заради употребата на дезинфектанти за предпазване от зараза с коронавирус.

Симптомите на хората, които имат сезонни алергични прояви, обикновено намаляват с появата на влага, студ и сняг, тъй като намалява броят на поленовите зрънца в атмосферата.

"Не имаме достатъчно голям опит с алергиите на горните дихателни пътища, нямаме обаче особен опит с коронавирусните инфекции и следим това, което в другите страни се случва, тъй като ние в повечето време следваме това, което другите съобщават", обясни пред "Хоризонт" проф. Тодор Попов, специалист по клинична алергология в Отделението по алергология в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" в София.

Има няколко важни симптоми на коронавирусната инфекция, които са повече или по-малко различни от тези при една сезонна алергия. Един от тези симптоми е температурата. Главоболието е също водещ симптом на вирусната инфекция, посочи специалистът.

"При алергии също може да има главоболие, но то обикновено се разпознава от пациентите въз основа на техния "исторически" опит от предишни години. Различните болки, които може да има - по стави, по мускули, обикновено не са характерни за алергичните реакции и съответно симптоми. Един от водещите симптоми на коронавирусната инфекция е изключителната умора и изтощение, което се проявява още в първите дни на инфекцията, нещо, което не е характерно за поленовата алергия", допълни специалистът.

Кашлица може да има и при алергиите, и при коронавирусна инфекция, но е водеща при заразата с Covid-19.

"Примерно кихането и обилната секреция не са толкова за вирусната инфекция, но се разпознават по един перфектен начин от страдащите от поленова алергия. Болките в гърлото могат да присъстват и в двата случая, но обикновено са по-изразени при вирусната инфекция и коронавирусната инфекция", каза проф. Тодор Попов.

И пациентите с астма, и пациентите с алергичен ринит трябва да си продължат лечението така, както е назначено от специалистите.

"Всяка една тежка, хронична астма, която има вече някакви трайни изменения в структурата на дихателните пътища, на белите дробове, би могла да се приеме, че е утежняващ фактор, но това не значи че са обречени тези пациенти. Напротив, в големия процент от случаите астмата се лекува по един добър начин с наличните в момента средства, най-вече за инхалаторно приложение и пациентите, които се лекуват с тях, могат да водят едни абсолютно нормален живот", подчерта проф. Попов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28