Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се запасим и с думи

"Декамерон 2020" - книги за оцеляване

Маскирани като консерви, популярни български съвременни разкази влизат в ролята на стоки от първа необходимост

Снимка: Фейсбук

30 съвременни български автори се включват в онлайн проекта „Декамерон 2020“ с около 100 творби. Това са едни от най-популярните разкази, излизали на български език през последните години, отбеляза пред „Хоризонт“ Александър Шпатов, част от екипа на Сдружението за градски читални, което поддържа библиотеката „ЧитАлнЯта“ в Градската градина на София.

С въвеждането на извънредното положение затворили „ЧитАлнЯта“ и докато четял „Декамерон“, която определи като „доста подходяща книга за сегашната ситуация“, Шпатов си помислил, че може да се направи тъкмо като стореното по времето на творбата.

Както едно време хората бягат от града и почват да си разказват истории, така и ние сега, 2020 година, седем века по-късно, да съберем в един сайт хубави истории и да ги споделим за четене от всички хора, които в момента седят по домовете си имат нужда и от това – от литература.“

С проекта „Декамерон 2020“ литературата наваксва изоставането от театрите, концертните зали и галериите, които веднага след обявяването на извънредното положение са реагирали с онлайн инициативи, смята Шпатов.

„На сайта всеки автор си има страничка с колкото разказа е предоставил, а отделно има и файл за четене – все пак от екран се чете трудно, докато ако го имаш на лист е по-удобно, в който файл всеки автор е представен с най-популярния си разказ.“

“Цялата ни визия е със стоки от първа необходимост – „Русенско варено“, тоалетна хартия, подобни неща – идеята е да „дегизираме“ разказите като нещо, което наистина е ценно. Видяхте - почна изолацията, всички се юрнаха да купуват консерви, ориз, какво ли не. А не е само това“, коментира Александър Шпатов.

От проекта „Декамерон 2020“ апелират: ако читателят си хареса даден автор, да го подпомогне в трудните дни като си закупи негова книга и се запознае по-детайлно с творчеството му. За целта на сайта има линкове към страници на издателства.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17