Училищни психолози от Пазарджик отчитат увеличаване на тревожността при децата в тинейджърска възраст вследствие на социалната изолация. Група училищни психолози там предоставя безплатни консултации по телефон, а към инициативата се присъединяват и психолози на свободна практика.
"Факт е, че поради това, че сме ограничени за физически контакт, моят телефон прегрява. Търсят ме и деца, търсят ме и родители", каза за "Хоризонт" психологът Петя Точкова.
Децата и родителите споделят, че изпитват панически състояния.
"Нарушения в съня, нарушения в храненето, нарушения в емоцията. Най-интересното е, че децата в начална училищна възраст нямат такава проблематика, а тази проблематика е по-скоро за децата в юношеска възраст, както и за възрастните хора", коментира Точкова.
При тревожни състояния трябва да намерим опора в това, което ни носи мир, спокойствие, сигурност, вяра. Можем да преодолеем тревожните състояния чрез спорт, четене, хоби, гледане на филми.
"Много е важен интелектът на родителя. Много е важно родителят да не слага проблема в задния си джоб и да казва - и аз съм бил така преди години", подчерта психологът.
Навременната намеса на родителя и на специалиста в лицето на психолога може да помогне за решаване на проблема с тревожността. Психическите травми се отразяват върху формирането на личността, предупреждават психолозите.
"Една такава травма винаги се отразява на формирането на една личност, в различни посоки - невъзможност за осъществяване, липса на мотивация за успех, липса на мотивация за справяне с ежедневните неща, падане на самочувствието, нереална самооценка, по-скоро ниска. Проблемите са много широкоспектърни".
Психологът не решава проблема, психологът дава посока за решаване на проблема. Правилното хранене също помага за преодоляване на някои състояния, изтъква Петя Точкова.
"Много е важна духовната храна, изключително важна. Позитивното мислене - аз съм негов привърженик, но в рамките на реалното. Не може, когато животът ни се срива, ние да мислим позитивно, по-скоро трябва да намерим верния път и посока."
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..