Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможна ли е консуматорска революция

Димитър Събев: Универсалната заплата не е утопия

Снимка: Ани Петрова

Системата, в която в момента живеем, е програмирана да търси по-голям растеж, но ние бихме могли да направим промяна в програмата. Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" журналистът Димитър Събев. „Да подействаме като един вирус на системно равнище и да променим тая траектория, защото, както виждаме, тя не води до нещо много хубаво.“

Димитър Събев е докторант по икономика в Университета за национално и световно стопанство. Автор е на изследване за консуматорските модели.

Утопия ли е минималният базов доход или универсалната заплата? Това е напълно постижимо и не е комунистическа утопия, подчерта журналистът в коментара си.

Римската империя е разпределяла сред своите граждани едно определено количество пшеница, което им е стигало за ежедневните нужди. Тоест държавата подкрепя човека на едно базово равнище, да не загуби своето достойнство като човешка личност. Но дяволът се крие в детайлите. Да, имаме вече достатъчно богатство, така че нито един човек да не умира от глад по улиците. Но дали както в стария Рим това богатство ще бъде използвано да се раздава на всеки един по малко, така че да купим гласове, или ще осигури на хората действително възможност да се развиват към по-високите си цели?“

В близките 10-15 години утопията може да се превърне в реалност, прогнозира Димитър Събев и уточни, че от нас зависи „дали това ще ни освободи или ще ни зароби“.

В последните десетилетия, от век насам католическата църква взима най-адекватно отношение към крещящите проблеми на съвременността, смята Димитър Събев.

През 60-те години на XX век католическата църква обърна внимание на това, че ставаме твърде материалистични и твърде много гледаме технологиите. И сега този забележителен папа направи едно историческо изказване, твърдейки, че трябва да забавим темпото, да слезем от висотата на професионалните си стремежи към земята, да намалим производството и да се вгледаме към истинското богатство в сърцата на хората.“

В България обаче е господстваща доктрината на догонването. „И не ми се мисли какво догонване ще настане в следващите месеци, когато, дай Боже, здрави тръгнем отново в свободния свят и започнем отново да преследваме икономическите си цели“, отбеляза Събев.

Има не само философски, но и количествени и математически изследвания, които доказват, че след определен размер на дохода на човека допълнителните единици богатство не го правят по-щастлив, посочи Димитър Събев. 

„По-голямо богатство – по-малко щастие. Има си своите икономически, психологически и математически обяснения. И това са нещата, за които трябва да си спомним, да си помислим поне в настъпващия светъл празник Великден – какво ни чака, когато стигнем в материалните си желания и аспирации – какво ни чака там. Хората винаги искат – сега ще имам още един апартамент и после, още една кола и после, а дали някога ще дойде това „после“?

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55