Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Електронното обучение прави отчетливи разликите в социалния статус

Снимка: БГНЕС

Електронното обучение се оказва трудно изпълнимо в селата, където основно се обучават деца от социално рискови групи. Министерството на образованието постанови училищата да осигуряват от своите бюджети интернeт на социално слаби ученици.

Електронното обучение откроява огромната разлика между потенциала на училищата в градовете и тези в селата - става дума не за квалификацията на учителите, а за социалния статус на учениците.

"Специално за нашето училище 40% от учениците се обучават електронно, 60% се обучават на хартия", обяснява Ангелина Лазарова, директор на училището в село Алеко Константиново, община Пазарджик.

Медиатори разнасят листове със задачите в домовете на децата, които нямат възможност да се включат в електронното обучение.
 
Снимка: Фейсбук
"Да кажем грубо, от 86 деца за близо 40 деца мога да потвърдя, че имаме електронно обучение с обратна връзка. За останалите 40 деца обучението върви под формата на работни листове", потвърждава Диана Фодулска, директор на училището в село Говедаре.

Решението директорите на училищата да осигурят интернет връзка за учениците, които нямат в домовете си, предизвиква различни реакции.

"Аз единственото нещо, което си представям, са тези мобилни интернет устройства или флашки, или таблети заедно с интернет, които бихме могли да раздадем и те да са на името на училището и да се плащат. И по моя груба сметка, ако трябва на месец да плащам по 24 лева за такива устройства, сумата няма да бъде малка", изтъква Диана Фодулска.

Според Фодулска, дори и да се осигурят устройства, няма гаранция, че те ще бъдат използвани само за обучението на учениците.

"Аз не мога да гарантирам, че раздавайки тези таблети на децата, те ще ги използват именно за това обучение."

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12