Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронното обучение прави отчетливи разликите в социалния статус

Снимка: БГНЕС

Електронното обучение се оказва трудно изпълнимо в селата, където основно се обучават деца от социално рискови групи. Министерството на образованието постанови училищата да осигуряват от своите бюджети интернeт на социално слаби ученици.

Електронното обучение откроява огромната разлика между потенциала на училищата в градовете и тези в селата - става дума не за квалификацията на учителите, а за социалния статус на учениците.

"Специално за нашето училище 40% от учениците се обучават електронно, 60% се обучават на хартия", обяснява Ангелина Лазарова, директор на училището в село Алеко Константиново, община Пазарджик.

Медиатори разнасят листове със задачите в домовете на децата, които нямат възможност да се включат в електронното обучение.
 
Снимка: Фейсбук
"Да кажем грубо, от 86 деца за близо 40 деца мога да потвърдя, че имаме електронно обучение с обратна връзка. За останалите 40 деца обучението върви под формата на работни листове", потвърждава Диана Фодулска, директор на училището в село Говедаре.

Решението директорите на училищата да осигурят интернет връзка за учениците, които нямат в домовете си, предизвиква различни реакции.

"Аз единственото нещо, което си представям, са тези мобилни интернет устройства или флашки, или таблети заедно с интернет, които бихме могли да раздадем и те да са на името на училището и да се плащат. И по моя груба сметка, ако трябва на месец да плащам по 24 лева за такива устройства, сумата няма да бъде малка", изтъква Диана Фодулска.

Според Фодулска, дори и да се осигурят устройства, няма гаранция, че те ще бъдат използвани само за обучението на учениците.

"Аз не мога да гарантирам, че раздавайки тези таблети на децата, те ще ги използват именно за това обучение."

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17