"Трябва да изтърпим всичко това в името на живота. След като излезем от тази криза, ще бъдем ли преобразени духовно? За мен това е най-важното". Това каза пред БНР писателката Теодора Димова.
"Колкото повече времето напредва, толкова по-трудна става социална изолация. Повече усещаме някакъв мълчалив гняв и душевно отеснение, няма как да не е така", добави тя.
В предаването "Хоризонт за вас" писателката сподели наблюденията си за една "развихрила се агресия":
"Агресия към всичко и към всеки. Това незачитане на усилията на лекарите, полицаите - хората на първа линия".
По думите на Теодора Димова много хора възприемат ограничителните мерки с гняв и агресивност, "сякаш тази пандемия се разразява, за да наруши личните им планове, като че ли те са единствено потърпевшите".
Според нея в първите две седмици на извънредното положение българите са били мобилизирани:
"С възхищение наблюдавах как всички стоят смирени и кротки, може би прекалено изплашени. Тогава се спазваха мерките, тогава не се роптаеше. Изведнъж изби някакво хейтърско говорене, някаква омраза против абсолютно всички - против щаба, против правителството, против лекарите, против полицаите, няма някой, който да е пощаден от това хейтърство".
Димова коментира, че в момента сме на етапа на гнева - по степените на скръбта, описани от швейцарска психоложка:
"Още две степени трябва да се преминат, за да си каже човек - да лошо е, страшно е, не знам какво ще бъде, но трябва да вървим напред и да полагаме максимални усилия, но кротко и смирено, както го правят лекарите".
Лекомислените хора в този момент не са лекомислени само за себе си, а за околните, за цялото общество, посочи Теодора Димова в отговор на въпрос на какво се гневи в тези дни и добави:
"Трябва да имаме концентрация и да бъдем мъдри. Както на война хората се концентрират и всички инстинкти в тях се събуждат. Целият им разум и цялата им вяра се събуждат. В такова състояние трябва да бъдем, за да успеем да минем колкото се може по-безболезнено през това, което ни се случва.
Писателката сподели, че с болка коментира мерките, които са предприети за празничните дни в християнските храмове:
"Би могло мерките да са по-строги. Казвам това с огромна болка, защото за един вярващ човек да не бъде в храма и да не посещава богослуженията в Страстната седмица е много мъчително. В името на другите, в името на здравето на свещениците, в името на здравето на всички ни - по-добре е да си останем вкъщи".
Според нея евангелските думи на възкръсналия Христос към Мария Магдалена, стояща пред гроба му: "Жено, защо плачеш? Кого търсиш?" - могат да бъдат отнесени към всяка ситуация, дори към нашата:
"Защото ние не можем да устоим на този плач и той преминава в агресия, в автоагресия, в омраза. Ако успеем да заплачем, ние ще можем да чуем и втория въпрос - кого търсиш? Ние винаги търсим Бог, независимо дали го знаем, или не го знаем - Той е центърът на живота, но през последните годи в центъра на живота ни застанаха едни малки идоли - кариера, власт, имущество, предмети, слава, известност и т.н. Ние може и да не коленичим пред тях, може и да не ги изобразяваме като идоли, но ние се държим съобразно техните изисквания. Те ни издават техните заповеди, ние тях боготворим и обслужваме. Ако тези идоли се отместят и центърът на нашия живот стане естественият център, който е Бог, тогава нещата ще бъдат много по-спокойни и всички ние бихме се наместили спрямо себе си и един към друг като общество".
Цялото интервю на Снежана Иванова с Теодора Димова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..