Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НФСБ ще иска достъп и на малкия бизнес до големите инфраструктурни проекти

Антикризисната мярка може да се случи и без сериозен ремонт на Закона за обществените поръчки

Борис Ячев в студио на БНР
Снимка: Емил Николов

Националният фронт за спасение на България ще настоява за проактивни мерки на държавата за вкарване на публичен ресурс в частния бизнес. Това заяви заместник-председателят на НФСБ Борис Ячев в предаването „Преди всички“ преди днешния коалиционен съвет.
      

Предстои да се ускори работата по големи държавни инфраструктурни обекти - магистрали, язовири, пътища, ВиК сектора, където ще бъдат вкарани милиарди левове. Идеята е да се даде възможност извън големите обичайни фирми, които участват и печелят обществени поръчки за милиони левове, да бъдат ангажирани и по-малък тип бизнес под формата на подизпълнители, снабдители със съоръжения, с техника, с материали, с други услуги. Това е сериозна мярка, която ще подпомогне“, коментира Ячев.

Няма да се наложи драстична промяна в Закона за обществените поръчки, и по сега действащите правила може да се разшири ветрилото за участие на повече фирми, смята Борис Ячев.

Мярката 60:40 за НФСБ остава спорна мярка, която няма да доведе до реален резултат за бизнеса, припомни Ячев и се позова на статистика, според която под 1% от фирмите ще се възползват от мярката. По думите му държавата трябва да се ангажира по-активно, не просто като даде една заплата или обезщетение за работниците.

НФСБ критикува и административната мярка спрямо търговските вериги за българската продукция.

„Щабът има решаващата дума, но аз мисля, че поетапно може да се върви към мерки, които не толкова да скъсят социалната дистанция, а да дадат възможност бавно и постепенно хората да започнат да се връщат по работните си места“, посочи още Борис Ячев.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Явор Божанков

ПП-ДБ излязоха с декларация за третата година от началото на войната в Украйна

С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев:  "Демилитаризацията на Украйна поставена като цел от Руската федерация е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..

публикувано на 21.02.25 в 11:25

Д-р Диана Инджова: Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания

Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на  форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..

публикувано на 21.02.25 в 11:15
Джейхан Ибрямов

От ДПС-ДПС отбелязаха с декларация Международния ден на майчиния език

От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...

публикувано на 21.02.25 в 11:06
Росен Босев

Сарафов поиска възобновяване на делото за клевета срещу журналиста Росен Босев

Борислав Сарафов поиска да въозобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес.  Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..

публикувано на 21.02.25 в 11:06

Депутатите създадоха временна комисия за проблемите на безопасността на движението

Парламентът създаде Временна комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни..

публикувано на 21.02.25 в 11:02

Работа в студа: Какво трябва да знаем?

Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове. 

публикувано на 21.02.25 в 11:01

ПП и ГЕРБ в спор: Всички предложени кадри за регулаторите ли са свързани с Пеевски?

ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влиянието на Пеевски през други партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов веднага отрече обвиненията и предупреди, че..

публикувано на 21.02.25 в 10:35