Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО в битката между САЩ и Китай

Стефан Тафров и Нако Стефанов пред БНР

Тедрос Аданом Гебрейесус - генерален директор на СЗО
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"СЗО е от специализираните организации на ООН, които като цяло имат добра репутация, тъй като винаги се придържа към една експертна линия". Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров, който два пъти е бил посланик на България в ООН.

Той коментира, че Китай има много силно влияние в момента в СЗО и припомни, че предишната генерална директорка (два мандата) на Световната здравна организация беше китайка:

"В началните фази на епидемията от Covid-19 СЗО беше проводник на китайските тези, че заразата не се предава от човек на човек. Отне известно време на организацията, за да признае фактите, а поддържаше китайската линия".

Стефан Тафров

Тафров припомни, че в същото това време и Доналд Тръмп също е подценявал епидемията:

"Подходът на СЗО, след като обяви пандемията, е добър. Тя изпълнява функциите си при нейния бюджет, за който тя казва, че ѝ липсват около 1 млрд. долара, за да продължи да функционира. САЩ имат изостанали вноски, неизплатени. Президентът Тръмп прекрати финансирането на СО, тъй като той е изразител на традиционните крайнодесни критики към ООН, които виждат в организацията една излишна структура. Освен това, много е удобно политически да прехвърлиш вината за собствените си несполуки за справяне с епидемията, какъвто е случаят с Тръмп, който дълго време я омаловажаваше, към някакъв външен източник".

По думите на дипломата САЩ са загубили влиянието си СЗО в много критичен момент:

"Частното лице Бил Гейтс дава една пета от това, което неговата страна дава за СЗО", заяви Стефан Тафров. 

Той подчерта, че е безотговорно да се саботира една световна организация, която води много други здравни битки в държави, в които тя замества националните здравни системи. Дипломатът прогнозира, че ако Тръмп спечели втори президентски мандат, това ще отслаби влиянието на САЩ и изобщо на Запада в света.

В предаването "12+3" проф. Нако Стефанов, анализатор на Азия, коментира, че още през 2014-а година, когато Китай изпревари САЩ по БВП, той започна да се разглежда от Запада като заплаха:

"Търговската война между Щатите и Китай премина вече в информационна, да не кажа - хибридна, тъй като става дума за конкретни действия. В САЩ се постави въпросът за отговорността на Китай за пандемията и от тази гледна точка  - да се даде на съд Китай, а сумата, която се предлага да не се даде на Китай, е именно 1,2 трилиона долара, това е сумата на тези държавни облигации, които Китай е закупил от САЩ".

Той определи и геостратегическите битки, които отдавна се водят между двете държави, като хибридни

"Глобалната криза не започна с коронавируса. Той даже не е и спусковият механизъм, а просто усили онези негативни явления, които бяха започнали далеч преди пандемията", каза той и припомни за рецесията, която по думите му вече беше обхванала Европейския съюз. 

Проф. Стефанов коментира още, че ако сравним с ЕС, ще видим, че Азия се е справила много по-добре с епидемията от коронавируса.

Интервюта на Даниела Якова със Стефан Тафров и проф. Нако Стефанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Нако Стефанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Тодор Галунов:

Проф. Тодор Галунов: Политическият елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния

Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политика. Тичане от избори на избори разрушава самото занимание с политика. Това коментира политологът проф. Тодор Галунов в предаването "Нещо повече" на БНР. "В момента действащият политически елит има своя шанс да докаже, че сегашната система е..

публикувано на 28.10.24 в 17:34

ГЕРБ-СДС си върна лидерството в област Смолян

Първа политическа сила в Смолян е ГЕРБ - СДС, за която са гласували 31,32% от избирателите. На второ място е Алианс за права и свободи (АПС) – 22,66%, ДПС - Ново начало заема третото място 10,72%. На по-малко от пет десети от процента ПП ДБ са четвърти. Следват "Възраждане" със 7,79%, "БСП - Обединена левица" – 6,09%, "Има такъв народ" –..

публикувано на 28.10.24 в 17:34

Повече от половината РИК вече са предали в ЦИК изборните си книжа

Повече от половината районни избирателни комисии (РИК) вече са предали в ЦИК изборните си книжа. За повторно въвеждане на данните са предоставени протоколите от 16 от всичките 31 РИК. ЦИК започна повторната обработка на резултатите от вота Един от първите пристигнали беше председателят на комисията за 17-ти район Пловдив-област Янко..

публикувано на 28.10.24 в 17:11

Температурен рекорд отчетоха в Монтана

Рекордно висока температура от 27 градуса е измерена днес в Хидрометеорологичната станция в Монтана. От 50 години, откакто се води статистика, това е и най-висока температура отчетена за 28 октомври. Преди година на този ден са измерени 24 градуса, а най-ниската е била минус 5 градуса през 1988 година. И утре синоптиците очакват високи..

публикувано на 28.10.24 в 17:01

"ДПС - Ново начало" е втора политическа сила в област Благоевград

Коалицията на Делян Пеевски "ДПС - Ново начало" е втора политическа сила в област Благоевград, но разликата с ГЕРБ е над 11 процента. Това показват данните при 100% обработени протоколи от извънредните парламентарни избори. Двама кметски синове влизат с преференции в следващото Народно събрание. Седем партии и коалиции преминаха..

публикувано на 28.10.24 в 16:59
Виктор Орбан

Унгарското правителство провежда допитване за отношенията с ЕС, Русия и Китай

Унгарското правителство днес започна нова национална консултация срещу "търговската война“, която според него Брюксел води срещу Китай и Русия, десет дни преди срещата на върха на ЕС в Будапеща, предаде "Франс прес". Премиерът националист Виктор Орбан, който се стреми към отваряне към Изтока, засили връзките на централноевропейската страна..

публикувано на 28.10.24 в 16:48
Атанас Радев

Атанас Радев: Очакването на проект на президента е като викане на неволята

Очакването на проект на президента е като викане на неволята . Това каза пред БНР политологът Атанас Радев и добави: "В общественото пространство започва много се тръби, че чакаме 2025 - 20226 г. да слезе президентът Румен Радев, че той ще оправи нещата. Това някак си е викане на неволята. Коалиционната култура няма да се оправи, когато се появи..

публикувано на 28.10.24 в 16:46