Ситуацията, свързана с пандемията, увеличава неимоверно тревожността на всички ни и във все по-голяма степен се наблюдава дефицит на усещане за грижа, смята Василев, според когото това се вижда в критиките и недоверието спрямо фигури и авторитети с водеща роля в сегашната криза. „Мисля, че тези, които получават грижа поради болест, поради дефицити в развитието или друга причина, предизвикват също и много гняв и завист“, допълни Василев.
Защо изолацията засилва егоизма и намалява емпатията? Според психолога се наблюдават две противоположни тенденции – едната е на намаляване на чувствителността, а другата – на засилване на съпричастността сред определени общности и индивиди, които съумяват по-добре да устоят на кризата. В сегашния момент, когато има опасност за здравето и живота на всички, се ограничава капацитетът да мислим за другите, отбеляза Светлозар Василев.
„В емоционален план това е огромно натоварване и индивидите, групите, човешките общности са принудени да мобилизират всичките си психични защити, за да могат да се справят. Това отнема много голяма енергия, много от ресурсите на личността, за да може да се поддържа някакъв вид баланс. За другите и за хармонията в отношенията – каквото остане, това се използва.“
Засилва ли изолацията психичните проблеми?
„За съжаление нямаме изследвания в България, скоро няма и да имаме, които са достатъчно репрезентативни, за да се покаже какво е истинското състояние, но вие, аз, хората около нас, всички усещаме, че с напредването на времето в социалната изолация или в тази карантина, принудителна, ние ставаме все по-напрегнати. Конфликтите, раздразнителността, колкото и да не ни се иска, също се повишава. Проблемите във взаимоотношенията в семейството стават по-чести. И това е, без съмнение, следствие от пандемията. Колкото по-уязвима е една група – децата, особено децата с психични разстройства, децата с аутистичните проблеми, но не само – толкова по-силно реагират.“
Василев цитира британско изследване сред 2 100 юноши с психично-здравни проблеми на възраст между 13 и 25 години, според което 83% от запитаните отчитат влошаване на състоянието си вследствие на пандемията. „При 30% от тях емоционалната цена е доста значима, тоест те са сериозно засегнати. Това са огромни проценти.“
Цялото интервю от предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..