Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог:

С напредването на изолацията ставаме все по-напрегнати

В извънредната ситуация харчим огромни емоционални ресурси, казва Светлозар Василев

Принудителната социална изолация увеличава неимоверно тревожността, отчитат специалистите.
Снимка: БТА

Все по-често се наблюдават агресивни действия спрямо хора, които имат някакъв вид дефицити – били те психични или телесни, понеже са различни. Грижата за хората с аутизъм и хората с психични разстройства по света, която изисква и емпатия, и експертиза, и координация на институциите – медицински и социални, е нещо, в което България изостава. Това мнение изрази пред "Хоризонт" Светлозар Василев, преподавател по психология в Нов български университет и психоаналитик. 

Ситуацията, свързана с пандемията, увеличава неимоверно тревожността на всички ни и във все по-голяма степен се наблюдава дефицит на усещане за грижа, смята Василев, според когото това се вижда в критиките и недоверието спрямо фигури и авторитети с водеща роля в сегашната криза. „Мисля, че тези, които получават грижа поради болест, поради дефицити в развитието или друга причина, предизвикват също и много гняв и завист“, допълни Василев.

Защо изолацията засилва егоизма и намалява емпатията? Според психолога се наблюдават две противоположни тенденции – едната е на намаляване на чувствителността, а другата – на засилване на съпричастността сред определени общности и индивиди, които съумяват по-добре да устоят на кризата. В сегашния момент, когато има опасност за здравето и живота на всички, се ограничава капацитетът да мислим за другите, отбеляза Светлозар Василев.

В емоционален план това е огромно натоварване и индивидите, групите, човешките общности са принудени да мобилизират всичките си психични защити, за да могат да се справят. Това отнема много голяма енергия, много от ресурсите на личността, за да може да се поддържа някакъв вид баланс. За другите и за хармонията в отношенията – каквото остане, това се използва.“

Засилва ли изолацията психичните проблеми?

„За съжаление нямаме изследвания в България, скоро няма и да имаме, които са достатъчно репрезентативни, за да се покаже какво е истинското състояние, но вие, аз, хората около нас, всички усещаме, че с напредването на времето в социалната изолация или в тази карантина, принудителна, ние ставаме все по-напрегнати. Конфликтите, раздразнителността, колкото и да не ни се иска, също се повишава. Проблемите във взаимоотношенията в семейството стават по-чести. И това е, без съмнение, следствие от пандемията. Колкото по-уязвима е една група – децата, особено децата с психични разстройства, децата с аутистичните проблеми, но не само – толкова по-силно реагират.“

Василев цитира британско изследване сред 2 100 юноши с психично-здравни проблеми на възраст между 13 и 25 години, според което 83% от запитаните отчитат влошаване на състоянието си вследствие на пандемията. „При 30% от тях емоционалната цена е доста значима, тоест те са сериозно засегнати. Това са огромни проценти.“

Цялото интервю от предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32