В дните на здравната криза и в сложните времена на извънредно положение българското общество ежедневно става свидетел на безпрецедентни дарителски акции от политически партии и техни представители за болници, центрове на Спешна помощ, за нуждаещи се и за социално слаби хора.
Какво се крие зад дарителството на политиците, какви въпроси възникват сред анализаторите и може ли даренията на политиците да бъдат индулгенции?
Дарителството в своята същност е акт на благотворителност, хуманитарна помощ или принос за дадена кауза. Всеобщо е мнението, че е благородно да се дарява и да се помага. В дните на извънредното положение обаче не може да не се отчете внушителната активност на родните политици, които правят дарения и в най-закътаните части на страната.
Дарителските акции прегряват пресцентровете на водещите политически сили в страната, а медиите щателно получават информация за финансови дарения за болници, за центрове на Спешна помощ, дарения на апарати за обдишване, тестове, маски, предпазни шлемове и облекла, дезинфектанти, на компютри, на чанти с хранителни продукти - основно олио, брашно, боб, леща, макарони, консерви, козунаци, като някои политически сили изтъкват, че продуктите са "родно производство". Има информация и за дарение от депутат от по-малка партия в управляващата коалиция - на 1 тон брашно за хората в село до София.
Определени медии дори имат рубрики и статии, озаглавени "Големите дарители", в които съобщават за дарения не само от политици, но и от страна на бизнеса.
Политици даряваха заплатите си, докато накрая се отказаха изцяло от тях в полза на нуждите за борба с коронавируса.
Обществото остава с усещането, че се води всекидневна надпревара за доброто. Синдромът не подмина и Народното събрание, когато ярко се очерта сблъсъкът между ДПС и "Воля":
"Най-големият дарител в страната е депутат от ДПС - Делян Пеевски", каза Йордан Цонев от ДПС. Лидерът на "Воля" Веселин Марешки:
"Само че някои напоително ги отразяват в медиите, а някои остават анонимни".
Иначе, медийни публикации вече отчитат, че най-големият дарител - депутатът от ДСП Делян Пеевски, за малко повече от месец вече е дал над 3 милиона лева и продължава да дарява за битката с Covid-19.
Адвокатът Александър Кашъмов, правен експерт в "Програма достъп до информация", изтъквайки, че даренията са благородство, което задължително трябва да бъде зачетено, подчертава, че трябва да гледаме на дарителството и с необходимото внимание.
Българското законодателство дава възможност на физически и юридически лица, направили дарения, да облекчат данъчното си задължение, но не това е водещ мотив за даренията на политиците и бизнеса, смята икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика. Според него в условията на пандемията, когато е видимо къде е недостигът на средства, а именно в здравеопазването, трудно може да има голямо изкривяване на икономическата среда от даренията.
Според Миряна Илчева, експерт в Центъра за изследване на демокрацията, се явяват няколко етични проблема с даренията на политиците в дните на извънредното положение като отказ от заплати, например.
Възникват редица въпроси - могат ли даренията да се смятат за индулгенция, какво можеш да си "купиш" с дарение и дали те имат цвят?
Даренията на политиците в морален план могат да се разглеждат като индулгенция, смята адвокат Александър Кашъмов и обръща внимание:
"От една страна трябва да приветстваме щедростта на хората и тя трябва да съществува, за да могат по-бедните да получават от това, което получават по-богатите. Гражданското общество трябва да се грижи за това съвестта на хората да не бъде евтино купена".
Не в дарението е въпросът за справедливостта, коментира Петър Ганев, а в начина, по който са спечелени парите:
"По-скоро дебат за произхода на парите и богатството. Справедливостта е закотвена в това - как определен човек е спечелил своите пари".
Подобно мнение изрази и Миряна Илчева, според която даренията няма как да притъпят критичността в обществото:
"Едрите суми, които се дават от политици и бизнес кръгове, се смесват в един новинарски поток с индивидуалните дарения на не толкова имотни граждани, което размива концепцията за дарителството особено в такива тежки времена".Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
Зле е управлението на публичните финанси, парите на държавата не са зле. Това каза пред БНР Михаил Кръстев, анализатор от Съвета по икономически и публични политики. "Ние генерираме рекордна приходна част всяка следваща година. Ако погледнем данните от Бюджет 2024, публикувани от Министерството на финансите, виждаме преизпълнение на приходната..
Европейската комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в изявление на Комисията и върховния представител на Съюза за външната политика и сигурността Кая Калас. Комисията е готова да продължи с Украйна дискусиите за транзита в съответствие с международните..
Инцидентите с домашно насилие от страна на мъже над жени са регистрирани през почивните дни. 37-годишен мъж от село Габровница е нанесъл удари с ръка по лицето и влачил по земята 37-годишна жена от Монтана, с която живеел на семейни начала. Лекарите в спешния център установили, че е стресирана и с паник атака, в добро общо и адекватно състояние...
Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд. От пресцентъра на тази институция уверяват, че са..
Министрите на външните работи се споразумяха за удължаване на санкциите срещу Русия, съобщи в "Х" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. "Европа дава резултати. Това ще продължи да лишава Москва от приходи за финансирането на войната. Русия трябва да плати за щетите, които причинява", пише още Калас. По-рано..
Не очаквам кой знае какво в новия бюджет за 2025 г. Почти няма как да изработят 3% дефицит и да няма пипане на данъците и намаляване на капиталовите разходи. Това сподели бившият депутат от БСП Георги Кадиев, бивш зам.-министър на финансите, в интервю пред БНР. И заяви, че тази година България няма да влезе в еврозоната. "Последните 4..
На 21 януари в зала Пленарна на Община Варна бяха отбелязани 150 години от рождението на Дабко Дабков - един от най-значимите архитекти, на които дължим европейския облик на морския град. Преди презентацията на Християн Облаков, изследовател на делото на Дабков, гостите на събитието имаха възможност да разгледат изложба от творби, представящи..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...