Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Волфганг Люпке: Аерозол с антитела може да помогне в лечението на Covid-19

Екипът на германския лекар, който работи у нас, започва производството на серум идната седмица

Снимка: БТА

Антитела под формата на аерозол за активно вдишване могат да подобрят лечението на Covid-19, като блокират проникването на вируса в клетката. Това обясни пред БНР доц. д-р Волфганг Люпке, който работи по спасителния серум.

През следващата седмица от кръв на доброволци ще започне да се произвежда този серум с антитела, съобщи д-р Люпке в предаването "Преди всички".

„Трябва да имаме антитела, ако се повиши броят на болните, за да ги лекуваме“, подчерта той.

Документацията по разработката е изпратена до научни звена, до здравния министър и министър-председателя.

Д-р Волфганг Люпке е вирусолог и имунолог. Работи с коронавируси повече от 40 години първоначално при свине и кучета, след това при телета и деца след аварията в Чернобил. „Тогава приложихме имунен серум, получен от кози на база имунно мляко“, разказа той.

Д-р Люпке се е свързал с китайски специалисти още през януари, проучил е опита им и е препоръчал използването на антитела от преболедували, докато боледуващите не изградят активен имунитет, тоест да се използва пасивен имунитет.

Какъв е механизмът на действие на аерозола, който екипът на д-р Люпке е разработил? „Прибавя се към апаратурите за обдишване чрез приспособление, което овлажнява въздуха.“

Аерозолът достига до алвеолите и образува защитен филм, като пречи на вируса да проникне в клетките и да пречи на дишането, описа действието д-р Волфганг Люпке.

Целта е с тези антитела да бъде предпазван и медицинският персонал. „Като им дадем спрей за профилактично прилагане, дори таблетки за смучене с антитела и най-вече интензивно обдишване с аерозол, преди да започнат работа.“

„Вместо полените вдишваме антитела, които са безобидни, за разлика от полените, които предизвикват алергия“, обясни образно действието на аерозола специалистът.

Доц. Люпке изрази учудването си, че досега „ не са се насочили“ към използването на антителата като към най-ефективния познат метод за справяне с инфекции от десетилетия насам.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55