Операцията, наречена “Глътка въздух“, е започнала веднага след като вълната от коронавирус завладя света. Според израелски източници, в събирането на образци на респиратори от цял свят са се е включили дори специалните служби. Нужна е била информация за качествата и недостатъците на всеки от тях. Това е спестило време за проучване на екипа, създал израелския прототип.
Ето как описва началото на изобретението и анализира неговото приложение и след края на епидемията лейтенант А. Д. от "LifeCan Medical", армейската фирма, на която е била поставена задача за рекордно кратки срокове да създаде израелски респиратор.
"Започнахме с екип от 10 души. Сега работим 150 души. Изследователската ни работа бе по 24 часа на денонощие, 7 дни в седмицата. Работихме в сътрудничество с болницата "Шиба". Лекарите, които всеки ден си служеха с наличните респиратори, ни насочваха какво им е нужно - не само, за да повторим съществуващите образци, а да опростим и интензифицираме труда им. Виждахме как те “горят в работата си“, това ни даваше импулс и ние да упорстваме. Най-забележителното в този проект е, че хората от екипа допреди 4 седмици нямаха представа какво значи „командно дишане" и „обдишване“ на болния. Сега сме 150 доказани специалисти, които разработиха технологията на машината".
Лейтенант А. Д. коментира, че екипът вече разбира добре клиничната картина на подаване на въздух за болните.
"Гордея се, че в изпитанията на респираторите с управление на действието им под налягане поне досега има много добри резултати. Нашият изобретателски екип бе от хора с различни специалности: инженери, дизайнери, технолози, специалисти по електроника, програмисти, защото за разлика от всички чужди машини, които ни бяха предоставени като основа, нашия е изцяло автоматизиран и за лекарите ще е много по-лесно да работят с него. Успоредно започна да работи и екип свързан с внедряването на производство на поточна линия. Още първата седмица произведохме 100 апарата за нуждите на болница "Шиба" - най-големия център за лечение на болни от коронавирус в Израел. Лекарите от него бяха и нашите най-важни консултанти при изобретението."
"В Китай показаха, че за по-малко от седмица могат да построят болница. Ние - че за месец можем да направим изобретение и да го внедрим в производството. В това влизаше и времето за одобрение на нашия проект от здравните власти в страната, патентоването, преобразуването на 3 поточни линии, които дотогава бяха направени за производство на дронове и друга военновъздушна техника, в конвейери за респиратори", разказа още лейтенант А. Д.
"Още първите месеци ще можем да предложим не само на израелския, а и на световния пазар хиляди автоматизирани респиратори, които са подходящи за средно тежки случаи на лечение на болните от коронавируса. Надяваме се сравнително скоро те да не са нужни точно за болни от този кошмарен вирус. Но те са направени така, че са подходящи за анестезиолози, за интензивни отделения на болниците, въобще навсякъде, където ще се борят за човешки живот посредством командно дишане", коментира той.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..