Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел започна производство на респиратори

В условия на Covid-19 Израел започна свое производство на респиратори, които и в бъдеще ще служат за интензивно лечение на дихателни проблеми.
Снимка: БТА

От началото на седмицата в Израел отслабиха мерките за изолация заради коронавируса. Отвориха врати много от магазините, нормализира се градският транспорт. За тези, които не са на работа, е позволено да се отдалечават от дома си до половин километър. Все още се спори дали да се отворят детските градини и училищата, което ще направи възможно повече жени да се върнат на работа. Въпреки това ежедневно заболелите от вируса остават трицифрено число, част от тях са в сериозно състояние. Недостигът на апаратура в болниците е голям. Затова новината за откриване на поточна линия за израелски респиратори се приема като обнадеждаваща.

Операцията, наречена “Глътка въздух“, е започнала веднага след като вълната от коронавирус завладя света. Според израелски източници, в събирането на образци на респиратори от цял свят са се е включили дори специалните служби. Нужна е била информация за качествата и недостатъците на всеки от тях. Това е спестило време за проучване на екипа, създал израелския прототип. 

Ето как описва началото на изобретението и анализира неговото приложение и след края на епидемията лейтенант А. Д. от "LifeCan Medical", армейската фирма, на която е била поставена задача за рекордно кратки срокове да създаде израелски респиратор.

"Започнахме с екип от 10 души. Сега работим 150 души. Изследователската ни работа бе по 24 часа на денонощие, 7 дни в седмицата. Работихме в сътрудничество с болницата "Шиба". Лекарите, които всеки ден си служеха с наличните респиратори, ни насочваха какво им е нужно - не само, за да повторим съществуващите образци, а да опростим и интензифицираме труда им. Виждахме как те “горят в работата си“, това ни даваше импулс и ние да упорстваме. Най-забележителното в този проект е, че хората от екипа допреди 4 седмици нямаха представа какво значи „командно дишане" и „обдишване“ на болния. Сега сме 150 доказани специалисти, които разработиха технологията на машината".

Лейтенант А. Д. коментира, че екипът вече разбира добре клиничната картина на подаване на въздух за болните.

"Гордея се, че в изпитанията на респираторите с управление на действието им под налягане поне досега има много добри резултати. Нашият изобретателски екип бе от хора с различни специалности: инженери, дизайнери, технолози, специалисти по електроника, програмисти, защото за разлика от всички чужди машини, които ни бяха предоставени като основа, нашия е изцяло автоматизиран и за лекарите ще е много по-лесно да работят с него. Успоредно започна да работи и екип свързан с внедряването на производство на поточна линия. Още първата седмица произведохме 100 апарата за нуждите на болница "Шиба" - най-големия център за лечение на болни от коронавирус в Израел. Лекарите от него бяха и нашите най-важни консултанти при изобретението."

"В Китай показаха, че за по-малко от седмица могат да построят болница. Ние - че за месец можем да направим изобретение и да го внедрим в производството. В това влизаше и времето за одобрение на нашия проект от здравните власти в страната, патентоването, преобразуването на 3 поточни линии, които дотогава бяха направени за производство на дронове и друга военновъздушна техника, в конвейери за респиратори", разказа още лейтенант А. Д.

"Още първите месеци ще можем да предложим не само на израелския, а и на световния пазар хиляди автоматизирани респиратори, които са подходящи за средно тежки случаи на лечение на болните от коронавируса. Надяваме се  сравнително скоро те да не са нужни точно за болни от този кошмарен вирус. Но те са направени така, че са подходящи за анестезиолози, за интензивни отделения на болниците, въобще навсякъде, където ще се борят за човешки живот посредством командно дишане", коментира той.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34