"Възловият въпрос е за границите между пазарна икономика и пазарно общество. Размахът на пандемията е свързан с пренасянето на принципите на пазарната икономика и в сферата на здравеопазването. Има неща, които не могат да бъдат търговски организации. Болниците осигуряват сигурност, те са част от базовата сигурност на обществото. Абсолютното господство на пазарния принцип е разрушително за обществото". Това каза пред БНР социологът проф. Петър-Емил Митев в коментар на очакванията за пренареждане на глобалните сили и играчи след пандемията от Covid-19.
Той добави, че в икономически аспект има хипотези за затваряне на националните икономики и глобализацията да бъде прекратена или върната назад:
"Това е пресилено, глобализацията е обективен процес. Ще има определени национални акценти, когато става дума за средства за национална сигурност, гарантиращи здравеопазването и медицинската стабилност на една страна, те трябва да бъдат произвеждани в националните граници".
Социологът заяви още, че: "Шпорите, които тласкат към форсиране и гонене на ръст на БВП, са част от механизма на капиталистическата икономика. Производството в развитите страни и сега произвежда достатъчно за потреблението на хората и задоволява живота им, но се търси все повече и повече, защото мотивът е постигането на печалби.
В предаването "12+3" той коментира, че геополитическата ситуация в света се характеризира с пандемията, но от друга страна - с блокирането на икономическата дейност, а от трета - със срива в цените на нефта, което може да повлече и газовия пазар:
"Това поставя множество въпроси, на които не може да се даде категоричен отговор. Логично е да се предположи, че при разумна оценка на ситуацията опасността от световен конфликт би трябвало да намалее. Най-малкото, защото готовността на световните сили би трябвало да е силно подкопана и поставена под съмнение. Световните конфликти имат и психологическа страна и готовността на хората да подкрепят един голям конфликт ще бъде много по-малка, отколкото е била".
Проф. Митев припомни, че в началото на 2021-ва година изтича Договорът за ограничаване на стратегическите нападателни оръжия: "Това е най-важният останал договор. Той все още няма гаранции, че ще бъде продължен. Той е препятствие за крупен военен конфликт".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Петър-Емил Митев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..