Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Димитрова: Добре е децата да знаят как работи науката

Снимка: БГНЕС

Таня Димитрова е бивш военен от американската армия, асистент по кардиология, учен, журналист, учител в гимназия. Сега преподава на деца до 4-и клас в частно столично училище. Опитва се да ги научи, че науката, боравеща с факти, е нещо различно от общите твърдения.

В настоящия момент децата се интересуват много от теми като епидемиология, вирусология, математически модели за това как се разпространява коронавирусътС учениците си Таня Димитрова е коментирала например неща като експоненциален, вместо линеарен растеж в една математическа графика.

„Разбира се, в контекста на разпространението на вируса. Те ме засипват с въпроси. Опитват се да разберат смисъла - защо са вкъщи. Някои от тях се опитват преценят колко голяма е опасността, когато излязат от вкъщи в някакъв момент. Целта ми като учител и като човек в сектора на образованието да се опитам да им покажа научните изводи, научната базировка за всичко, което се случва в момента“, разказва Таня Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.

Има много подвеждаща информация навсякъде в интернет, на всички езици, затова е много важно човек да е грамотен да отсява източниците си, изтъква тя.

Дали това е източник, на който мога да се доверя, трябва да се доверя. Какво знае този човек, който пише или говори тези неща. От друга страна, те трябва да имат някаква грамотност, за да разберат как науката напредва по принцип. Как ние, хората, отговаряме на въпроси по научен начин.“

Таня Димитрова фокусира вниманието на учениците си върху научната страна на дискусията в сегашната ситуация с разпространението на коронавируса по света.

Какво ни казват учените за настоящата ситуация. Какво знаем. Доколко това, което знаем, е сигурно. Има толкова много примери. Има толкова много хора, които се запасяват с лекарства, примерно. Които изобщо не е доказано, нямаме реална информация, че тези лекарства помагат срещу заболяването. И въпреки това човек го е прочел някъде и се опитва да се запаси с някакво лекарство. И е нормално ние хората да имаме инстинкти и да се страхуваме в тази ситуация. Но е важно наистина да се опитаме да сме рационални, да отсяваме информацията, която получаваме и да помагаме на децата си да отсяват информацията, която получават. Просто имат нужда да имат водач в това. Като туристически гид за света“, подчертава Таня Димитрова.

Разминават ли се разбиранията, с които децата се срещат у дома с тези на официалната наука? Едно от децата например споделило, че настоящата пандемия е полезна на света, защото ще прочисти малко населението и ще намали ръста му. Таня Димитрова определя това като тъжен коментар.

„Понеже с тях си говорихме за експоненциалния растеж в броя на хората, които са на Земята, начина, по който ние използваме ресурсите на планетата и т.н. В неговият ум, това че в момента имаме пандемия, която убива някакъв брой хора, е правилният отговор на тази ситуация. Да, наистина, не е трудно такава идея да хване почва в ума на едно дете, ако я е чуло от някой възрастен. И моят отговор беше много ясен. Дадох му пример с пандемията с испански грип преди точно 100 години, която е убила 50 милиона - много повече, отколкото настоящата пандемия. В същото време изобщо не се е отразила на графиката за растежа на глобалното население. Това са научните факти. Такива пандемии нямат ефект върху растежа на населението, а е възможно да имат и обратния ефект. Добре известен факт в демографията: когато хората се притесняват дали децата им ще оцелеят докато станат възрастни, гледат да имат повече деца. Поне може да изложиш фактите.“

Сега е идеален момент да се използват научни аргументи, убедена е преподавателката, която признава, че в момента комбинира две професии.

„Едната е преподаването, но съм преподавател един ден в седмицата. През останалото време главната ми работа е, че съм издател и създател на научно списание за деца, в което адаптираме научни статии, публикувани в академични журнали от най-престижните университети в света. И ги адаптираме на „детски език“. С илюстрации, които също са подходящи за децата. Последните ни две статии са именно за настоящата пандемия. Едната разказва и обобщава процеса, по който едно от лекарствата е тествано. Това е добър повод за децата, пък и за възрастните да разберат как се тества едно лекарство, какво са клинични изпитвания.“

Учените например са много ясни в препоръката си за глобална карантина. Колкото повече хора могат да си останат вкъщи, толкова по-бавно се разпространява заболяването. Това е научен факт, отбелязва Таня Димитрова, която също работи от вкъщи.

„В момента преподавам от вкъщи. Както повечето учители по света. Децата имат интерес. Със сигурност се изморяват доста повече, отколкото обикновено. Не е лесно за тях да прекарват цял ден пред компютъра. И не е полезно, в интерес на истината. Надяваме се ситуацията е временна. Надяваме се, че ще се оправи във възможно най-кратък срок“, казва тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01